58 HDP'li Anayasa Mahkemesine başvurdu

Giriş Tarihi: 26.5.2016 17:36
58 HDP'li Anayasa Mahkemesine başvurdu

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğine ilişkin kanunun iptali ve yürürlüğünün durdurulması için HDP'li 58 milletvekilinin imzasıyla hazırlanan dilekçeyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tuğluk, HDP'li 58 milletvekili adına hazırlanan dilekçelerin Anayasa Mahkemesi'ne sunulması sonrasında basın açıklaması yaptı. Geçmiş dönemlerde parti kapatmaların yaşandığını ve dokunulmazlıkların kaldırıldığını hatırlatan Tuğluk, "Bu uygulamalar demokrasisine ne kazandırdı, bu uygulama Kürt sorununun çözümüne nasıl bir etki yarattı?" ifadelerini kullandı.

CHP'Lİ TANRIKULU DOKUNULMAZLIK İÇİN AYM'YE BAŞVURDU

"KORKUSU OLAN HDP'DE SİYASET YAPAMAZ"

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da 58 milletvekili adına yapılan başvurunun Anayasa'nın 85' maddesi çerçevesinde yapıldığını söyledi. Sancar şöyle konuştu: "Bu görüşümüzü temellendiren çok sayıda gerekçe de dilekçelerimizde mevcut. Anayasanın 85. maddesi, her bir milletvekiline dokunulmazlığı kaldırıldığında 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi'ne bu kararın iptali için başvuru hakkı tanıyor. Şimdi biz bu hakkı kullanıyoruz. Bu başvurularımızın ilkidir. Diğerleri zaten hazırlanıyor ve iptal için 110 milletvekilinin gerekli olduğu başvurudur. Bakalım Mecliste buna kaç kişi destek verecek. 110 imzayı bulabilirsek o başvuruyu da yapacağız. Daha sonra bireysel başvuru hakkımız var. Onun için de hazırlıklarımızı tamamladık."

HDP'li milletvekillerinin, dokunulmazlıklarının kaldırılmasından dolayı tedirginlik yaşadığı yönündeki iddialara karşı Sancar, "Bizim bir tedirginliğimiz yok. Bunu defalarca söyledik. Fezlekeler, sözlerimiz ve yaptığımız açıklamalar üzerine hazırlanmıştır. Bizim siyasi faaliyetlerimizi, terör faaliyeti olarak nitelendirmişler ve son bir ayda 300'den fazla fezleke gelmiş. 10 yılda 182 olan fezleke sayısı son 2 ayda 500'ün üzerine çıkmıştır. Bizim yargılanmaktan bir korkumuz yok." diye konuştu.

HDP'Lİ VEKİLLER ANAYASA MAHKEMESİNE GİDİYOR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
58 HDP'li Anayasa Mahkemesine başvurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN