Türkiye'nin en iyi haber sitesi

vergisinde bugün son gün! Emlak Vergisi Sorgulama 2016 - Emlak Vergisi nasıl hesaplanır

Giriş Tarihi: 31.5.2016 10:36
Emlak vergisinde bugün son gün! Emlak Vergisi Sorgulama 2016 - Emlak Vergisi nasıl hesaplanır

vergisi Sorgulama nasıl yapılır? Emlak vergisi ne ödeniyor? Emlak vergisi hesaplama ve emlak vergisi borç öğrenme işlemlerini buradan öğrenebilirsiniz.

vergisi sorgulama ve hesaplama artık e devlet üzerinden online olarak kolaylıkla yapılabiliyor. Emlak vergisi ödeme koşulları nelerdir? Emlak vergisi borç sorgulama ve borç ödeme nasıl yapılır? GİB emlak vergisi ve muaf olma ile ilgili detaylar haber içeriğinde olacak. Emlak Vergi Kanununa göre emlak vergisi; arazi, arsa ve binalar için ödenmesi gereken bir vergidir. Taşınmaz olarak belirtilen bu malların emlak vergileri vergi mükellefleri tarafından ödenmelidir. Emlak vergisi ödemek için bağlı bulunduğunuz belediyelerin emlak servislerine müracaat edebilir ve ödeme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vergi borcu sorgulaması yapmak isteyen bir vatandaş ilk olarak gelir idaresi başkanlığının üzerindeki vergi dairesi resmi web adresinden 'borç bilgilendirme servisi' seçeneğinden sizden istenen bazı kişisel bilgilerinizi girmeni takdirde Vergi borcu sorgulamanız gerçekleşir. Emlak vergisi tüm konut sahiplerini ilgilendiren bir vergi çeşitidir. Verginizi yılını ikinci çeyreğinde de ödeyebilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIYOR?

İLK TAKSİT ÖDEMELERİ 31 MAYIS

Emlak Vergisi ödemelerinde son gün geldi çattı. Her sene iki taksit halinde ödenen Emlak Vergisi'nin ilk taksit ödemeleri mart ayında başlamıştı. 1986 yılından beri belediyeler tarafından alınan verginin son ödeme tarihi 31 Mayıs olarak belirlendi. Kiracının mükellif olmadığı sadece taşınmaz sahipleri tarafından ödenen Emlak Vergisi ödenmemesi durumunda ise taşınmaz sahibi gecikme cezası ödemek durumunda kalıyor.

İNTERNETTEN EMLAK VERGİSİ ÖDEMEK MÜMKÜN MÜDÜR?

Emlak vergisi ödemeleri bazı belediyeler tarafından internet üzerinden de kabul edilebilmektedir. Belediyenizin böyle bir sistemi olup olmadığını telefonla arayarak veya internet sayfasını kontrol ederek öğrenebilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER?

Tapu fotokopisi, binalar için yapı kullanma izin fotokopisi, binanın bulunduğu adres (mahalle, sokak ve numarası), beyan sahibinin ikamet ve arsa işyeri adresi, vergi numarası ve T.C. kimlik numarası.

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Emlak Vergisi 2. taksit ödemeleri 1 Kasım'da başlayacak ve 1 Aralık tarihinde sona erecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emlak vergisinde bugün son gün! Emlak Vergisi Sorgulama 2016 - Emlak Vergisi nasıl hesaplanır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN