Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan ve Museveni ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider yaptığı konuşmalarda, iki ülke arasındaki gelişen ilişkilere ve birçok alanda önemli anlaşmalara imza atıldığını vurguladı. İki liderin düzenlediği toplantıda Erdoğan'ın "Eti çiğneyebilen dişler, birlikte olan dişlerdir" anlamına gelen Uganda atasözü, Uganda Cumhurbaşkanı'nı güldürdü.

Giriş Tarihi: 1.6.2016 14:29 Güncelleme Tarihi: 2.6.2016 00:14
Erdoğan ve Museveni ortak basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi bir ziyaret için geldiği 'da, Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ile ortak basın toplantısı düzenledi. İki liderin düzenlediği basın toplantısında renkli anlar yaşandı. Erdoğan'ın konuşmasında "Eti çiğneyebilen dişler, birlikte olan dişlerdir" anlamına gelen Uganda atasözünü hatırlatması üzerine Museveni'yi güldürdü.

Erdoğan o atasözüyle salonu kahkahaya boğdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları

Şüphesiz Doğu Afrika'da istikrarı tehdit eden en önemli şey terörizmdir. Bu konuda üç başlığı önemsiyorum. Bunun bir tanesi mezhepçilik, bir tanesi ırkçılık bir diğeri de terörizm unsurudur. 35 yıldır terör ile mücadele eden ülkemizde biz bunun bedelini ödüyoruz. Üstünlük yaratıcıya yakın olmakla tanımlanır. Biz yaradılanı yaradandan ötürü severiz. Terörizm, bölgenin terör ve teröristle mücadelesinde bizler bugüne kadar çok büyük bir mücadele ortaya koyduk. Sizler bu konuya hakimsiniz. Bizler de terör mağduru olanlara yardım etmeye devam edeceğiz. Dostum Museveni ile istiyoruz ki Uganda'da daha büyük bir Büyükelçilik binamız olsun. Aynı şekilde Türkiye'de de. Kendileri de buna olumlu baktı. Geleceğe ilişkin projelerimizi paylaştık. Bildiğiniz gibi 115 iş adamı ile birlikte geldik. Bugün imzalanan anlaşmalar yaptığımız verimli görüşmenin neticesidir. Türkiye'nin Afrika'da hiçbir sömürgeci geçmişi olmamıştır. Tüm alanlar Savunma sanayi, turizm, ticaret tüm bu alanlarda ortak yatırım içine girebiliriz. Alt yapı üst yapı bu tür yatırımlarda tecrübelerimizi paylaşmaya hazır olduğumuzu ifade ettim. Biz Uganda'nın geleceğinin daha parlak olduğuna inanıyoruz. Ziyaretimin Beyaz Nil kadar verimli geçmesini diliyorum...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Uganda'da konuştu

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni'nin konuşmasından satır başları..

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyeti, Uganda halkı bu ziyaretiniz için size çok teşekkür ediyor. Bu sabah birçok konuyu aramızda görüştük. Bunların bazıları anlaşmalarla sonuçlandı. Türkiye'nin liderliği bütün Afrika ülkeleri için ilham kaynağıdır. Türkiye yakın tarihe kadar dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında değildi. Potansiyelini kullanamayan bir ülkeydi. Türkiye'nin Sayın Cumhurbaşkanı'nın yenilikçi liderliği sayesinde ciddi bir yol katetti. 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu'na hasta adam deniyordu. Oysa Türkiye şimdi tüm Avrupa'da itici güç haline geldi. Beraber çalışırsak çok faydalı işler yapabileceğimizi size aktardım. Dökümanlarımızda da ifade ettiğim gibi Türkiye'nin bize birçok alanda yardımı var. Hepinize geldiğiniz için teşekkür ederim...

Uganda Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni önemli açıklamalarda bulundu

Halkı Müslüman olan bir ülke yok ve kıtaların bu kadar dengesizce şekillendiği bir yapı, dünyada adalet dağıtamaz. 'Efendim geçici ülkeler var' diyemeyiz. Geçici üyelerin orada her hangi bir fonksiyonu yoktur.

DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan şöyle konuştu: Dünya 5'ten büyüktür. Bu 5 ülke BM'nin daimi üyesidir ve tüm dünyanın kaderini belirlemektedir. Bu yapının devam etmesi kabul edilemez. Dünyanın en güçlü ülkeleri sayılan bu beş ülke, daimi üyedir ve bu beş daimi üye, dünyanın kaderini belirlemektedir. Bu daimi üyelerinin içinde dikkat edilirse Afrika'dan bir ülke yok. Halkı Müslüman olan bir ülke yok ve kıtaların bu kadar dengesizce şekillendiği bir yapı, dünyada adalet dağıtamaz. 'Efendim geçici ülkeler var' diyemeyiz. Geçici üyelerin orada her hangi bir fonksiyonu yoktur. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun bu konuda hassasiyet göstererek, bir dönüşümlü daimi üyeliği, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'ndan öte Güvenlik Konseyi'ne yerleştirmek gerekir. Çünkü Dünya 5'ten büyüktür. Yeri geldiğinde Türkiye'de Uganda'da orada yer almalıdır.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN UGANDA ZİYARETİ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan ve Museveni ortak basın toplantısı düzenledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN