Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karakollar için ' geçirmez' duvar

Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Mucur Meslek Yüksekokulu'nda, karakollarda kullanılabileceği değerlendirilen "Reaktif Geçirmez Beton Blok Duvar Projesi" geliştirildi.

Giriş Tarihi: 1.6.2016 18:44
Karakollar için 'bomba geçirmez' duvar

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamaya göre, Mucur Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programı öğretim görevlisi Mustafa Sudağ ve öğrencisi Azmi Ayvaz, karakollara yapılan lı saldırılarda zayiatların en aza indirilmesi düşüncesinden yola çıkarak proje hazırladı.

Özel olarak tasarlanan siper pencereleri sayesinde güvenlik güçlerinin korunaklı bir biçimde reaksiyon gösterebilmesine olanak sağlayan duvar, sahip olduğu yükseklikle karakol içerisine sızmaların engellenmesini ve gerisinde bulunan binaların güvenliğini üst seviyeye çıkarıyor.

Projeyle ilgili bilgi veren Sudağ, tavsiye niteliğinde bir tasarım projesi geliştirdiklerini, istendiği takdirde balistik ve fiziksel testler yapıldıktan sonra beton duvarın yapılabileceğini söyledi.

Sudağ, "Bu aslında tavsiye niteliğinde bir proje. Betonun bileşenleri, kimyasal formülü ve proses aşamaları mevcut. Burada farklı olan doğru eğimli oluşu. Açısal olarak eğimli oluşu. Eğim açısı, tam karşısından gelen mermi veya bombalarda kalınlığı aynı olan duvarlara göre dayanıklılığını artırıyor. Önünde su kanalı gibi bir kanal var. O kanal da yüzey alanını artırıyor. O takdirde de dalgalarının basıncı azalıyor." dedi.

Projeye yaklaşık 3 ay önce başladıklarını anlatan Sudağ, 2 yıl boyunca üzerinde çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karakollar için 'bomba geçirmez' duvar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN