Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osman Gazi sü’nde sona yaklaşılıyor

- arasındaki yolun 3,5 saate inmesini sağlayacak Gebze-Orhangazi-İzmir otoyol projesinin en önemli ayağı olan İzmit Körfez Geçişi'nin sağlayacak Osman Gazi sü'nde asfaltlama çalışmalarına başlandı.

Giriş Tarihi: 1.6.2016 12:45 Güncelleme Tarihi: 1.6.2016 13:48
Osman Gazi Köprüsü’nde sona yaklaşılıyor

Osman Gazi sü'nde tabliyelerin konumlandırma işleminin yapılması ve kaynaklama işleminin tamamlanmasının ardından tabliyelerin üzeri kumlama yöntemiyle paslardan arındırıldı ve özel izalasyon boyaları uygulandı. Bu işlemlerin ardından köprüde araçların geçeği bölümde asfaltlama çalışmaları başladı. Çalışmalar 24 saat aralıksız sürdürülüyor. Bir yandan asfaltlama yapılırken, bir yandan da köprünün elektrik işleri ve ana taşıyıcı kablonun korumalarının montajı yapılıyor.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ'NDEKİ İLK ASFALTLAMA!

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ'NDEN TARİHİ ANLAR

BEŞİKTAŞ BAYRAĞI ASILDI

Öte yandan Osman Gazi Köprüsü'nün ortasına 2015-2016 lig şampiyonu olan Beşiktaş Futbol takımının bayrağı asıldı ve köprüye asılan ilk bayrak oldu. Bu arada köprüde asfaltlama çalışmalarının başlamasıyla birlikte temel atılma töreninden bu yana şantiyede çalışan Türk mühendisler köprü üzerinde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜ

252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip, toplamda 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığının 1550 metre olacağı ve dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü köprü olacağı belirtildi. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şerit olarak hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak. Körfez geçiş köprüsü tamamlandığında, şu anda körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi ortalama 6 dakikaya inecek. İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü 1.1 milyar dolarlık yatırımla gerçekleştiriliyor. Proje tamamlandığında halen 8-10 saat süren - yolunun 3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. Köprüden geçiş ücreti ise 35 dolar artı KDV olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Gazi Köprüsü’nde sona yaklaşılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN