Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçi Karslıoğlu ’ye geldi

, Almanya’nın kararı üzerine Berlin Büyükelçisi Karslıoğlu’nu ’ye çağırdı

Giriş Tarihi: 3.6.2016
Büyükelçi Karslıoğlu Türkiye’ye geldi
Alman Federal Parlamentosu'nun 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasının ardından 'dan ilk hamle geldi. Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, istişare için Ankara'ya çağrıldı. THY'nin tarifeli uçağıyla saat 19.00'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelen ardından Ankara'ya geçen Karslıoğlu, Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin soruları üzerine "Alman Parlamentosu duygusal bir karar aldı. Mantıklı bir karar değil. Almanya ile dostluğumuz elbette sürecek, biz duygularımızla değil mantığımızla hareket edeceğiz" dedi. Karar öncesinde Alman yetkilerle çok konuşulduğunu belirten Karslıoğlu, "Karar çok önceden verilmiş, son olarak işin oylamasına bırakılmış" dedi. "Dönüş biletiniz var mı?" sorusuna Karslıoğlu, "Türk Hava Yolları'nda bilet biter mi?" diyerek güldü. Ankara'da yetkililerle görüşmeler yapacağını söyleyen Karslıoğlu, "İlk önce bir bakanlığa gideceğim. Tabi çağırdılar. Artık çağırdılar ben 'deyim. Bakanlığa teslimim" ifadelerini kullandı. Almanya Büyükelçisi Ankara'da olmadığı için de maslahatgüzarı Robert Dölger, Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak 1915 olaylarına dair tasarının kabulüne ilişkin 'nin duyduğu rahatsızlık iletildi. Aynı saatlerde Dışişleri Bakanlığı'ndan karara ilişkin sert eleştirilerin yer aldığı yazılı açıklama geldi:
Karar anılan kurumun itibarı bakımından utanç verici. Tarihi siyasileştiren, geçmişin özgürce konuşulmasını engelleyen, bir tabu haline getirilen Ermeni anlatısını tartışılmaz bir gerçek gibi dayatmaya çalışan, cehalet ve hukuka saygısızlık örneği.
Osmanlı Ermenileri'nin acılarını paylaşarak hatıralarını yaşatmaya çalışan; Ermeni kültürel varlıklarına sahip çıkan ve iki komşu halk arasında uzlaşı yollarını açmak için önemli adımlar atan Türkiye'nin Alman Federal Parlamentosu'ndan öğreneceği hiçbir şey yoktur. Yaşananları öğrenmek istiyorlarsa, 2005'ten bu yana ısrarla önerdiğimiz Ortak Tarih Komisyonu'nun kurulmasına katkıda bulunabilirler.
Bu politikaların arkasında ırkçılığa varan Türk ve İslam karşıtlığı, güncel iç ve dış politik gelişmeler, kibirli ve fırsatçı bazı siyasetçiler ile Almanya'nın Namibya'dan Holokost'a uzanan insanlığa karşı suçlar ve soykırım sicilinin yarattığı derin travma sayılabilir
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükelçi Karslıoğlu Türkiye’ye geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN