Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Hükümet etap etap gereğini yapmalı’

Giriş Tarihi: 3.6.2016
‘Hükümet etap etap gereğini yapmalı’
Federal Meclisi'nin 1915 olaylarına ilişkin aldığı karar devletin zirvesinin yanı sıra AK Parti, CHP ve MHP'li vekiller tarafından da büyük tepkiyle karşılandı. İşte siyasetçilerin açıklamaları:

BAŞBAKAN YARDIMCISI NUMAN KURTULMUŞ: Dostluk ilişkisine yakışan bir karar değildir. Türkiye için bu karar yok hükmündedir. Bu mesele, siyasetçilerin ya da parlamentoların değil, bilim adamlarının ve tarihçilerin neticeye kavuşturması gereken bir meseledir.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ: Geçmişinde tarihin en büyük soykırımı, insanları diri diri fırınlarda yakma vahşeti bulunan 'nın bu kararı, onların ayıplarını örtmez. Parlamentosu'nun aldığı iftira kararını şiddetle kınıyorum. Bu karar, Türkiye açısından yok hükmündedir. Türkiye bu kararı ve kararı alanları unutmayacaktır.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: Kendi tarihindeki karanlık sayfaları kapatmanın yolu sorumsuz ve mesnetsiz Meclis kararlarıyla başka ülkelerin tarihini karalamak değildir.

AK PARTİ İSTANBUL MİLLETVEKİLİ MARKAR ESAYAN: Bundestag'ın aldığı karar kabul edilemez. Biz bu konunun yerinin parlamentolar olmadığını yıllardır ifade ediyoruz. Gölge etmesinler yeterli. Almanya'da Ermeni diyasporası da yok. Geçen sene bu tasarı Türkiye ile mülteci anlaşması suya düşmesin diye ertelendi. Tam bir iki yüzlülük.

TBMM BAŞKANVEKİLİ AKİF HAMZAÇEBİ: Birinci Dünya Savaşı'nın özel koşulları içinde Türkler ve Ermenilerin yaşadıkları karşılıklı acıların, diğer ülkeler parlamentolarında siyaset konusu olmasını, uluslararası mahkeme kararı olmadan bunların 'soykırım' olarak nitelendirilmesini doğru bulmuyorum.

TBMM DIŞİŞLERİ KOMİSYONU BAŞKANI TAHA ÖZHAN: Türk-Alman ilişkileri üzerine gölge düşüren utanç verici bir karar olarak tarihte yerini alacak, Türk halkı Almanya Federal Meclisi'nin bu kararını unutmayacak ve affetmeyecektir.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ NACİ BOSTANCI: Kararı şiddetle telin ediyor ve yok hükmünde kabul ediyorum. Bu karar muhakkak Türkiye ile Almanya ilişkilerini kapsamlı şekilde etkileyecek ve zedeleyecektir.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ MEHMET MUŞ: Tarihi hadiseler hakkında hüküm vermek siyasetçilerin değil tarihçilerin işidir. Kimse bu tip iftiralarla Türkiye'yi köşeye sıkıştıramaz.

MHP GENEL BAŞKANI DEVLET BAHÇELİ: Hükümet Almanya Federal Meclisi'nin bu kararı karşısında en başta Geri Kabul Anlaşması olmak üzere, İncirlik'teki Alman askeri mevcudiyetiyle ilgili milli vicdanı rahatlatacak sorgulamaları hemen başlatmalı, gereğini etap etap yapmalıdır. MHP, Alman Federal Meclisi'nin çarpık kararını kınamakta, bu vahim yanlıştan dönülmesini acilen beklemektedir.

MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ OKTAY VURAL: Tarihleri soykırımla dolu olanlar bizim milletimizin tarihini karalayamaz. Türk-Alman dostluğunu göz ardı eden böylesine siyasi bir karar karşısında ne TBMM ne de Hükümet sinmelidir ve susmalıdır.

CHP GRUP BAŞKANVEKİLİ ÖZGÜR ÖZEL: Bu karar, Türkiye- Ermenistan ilişkilerine bir katkı sağlamayacak. Almanya ile olan ilişkilerimizde de tarihe düşebilecek böyle bir kara lekenin sürülmüş olmasından üzgünüz.

CHP MİLETVEKİLİ BARIŞ YARKADAŞ: Bu karar yok hükmündedir. Parlamentolar, bu tür tarihsel olaylarla ilgili karar almaktan vazgeçmelidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Hükümet etap etap gereğini yapmalı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN