Elşad İskendarov: Alman gençlerine tarihi gerçekleri öğreteceğiz!

İİT Genclık Forumu Alman Meclisi'nin sözde Ermeni soykırımı iddiasına yönelik kararına karşı çok yönlü diplomatik girişim başlattı.

Giriş Tarihi: 4.6.2016 12:25 Güncelleme Tarihi: 4.6.2016 12:30
Elşad İskendarov: Alman gençlerine tarihi gerçekleri öğreteceğiz!

İslam İşbirliği Teşkilatına (İİT) bağlı, İstanbul Merkezli İslam Konferansı Gençlik Formu ( İKGF) Başkanı Büyükelçi Elşadİskendarov, Federal Devleti Meclisinin 1915 olayları ile ilgili almış olduğu karar üzerine 9 İİT üye devleti temsilcisinden oluşan İKGF Yönetim kurulunun acil danışma toplantısı için bir araya geldiğini belirten bir beyanat yayınladı.

"ERMENİ ÇETELERİN MÜSLÜMANLARA YAPTIKLARI HİÇBİR ZAMAN KINANMADI"

Alman Meclisi'nin kararını oy birliği ile kınayan İKGF yönetim kurulu, Kararın tarihi gerçekliklerden ve hukuki dayanaklardan yoksun olduğunu vurguladı. Açıklamada Ermenistan'ın 1992 yılında Azerbaycan'ın Hocalı kasabasında yaptığı soykırımın ve 1915 tarihinde Ermeni çetelerinin Anadolu'da Müslüman Türk ve Kürtlere yönelik terörist faaliyetlerini Alman Parlamentosu tarafından hiçbir zaman kınanmadığı ve görmezden gelindiğini vurgulayan Büyükelçi İskenderov; uygulanan çifte standardın kanıtı olan bu oylamanın tarihi bir mevzu ile ilgi bir tartışmadan ziyade Türkiye üzerinde politik baskı kurmayı hedefleyen siyasi bir karar olduğu aşikardır dedi.

"TARAFLARDAN SADECE BİRİNİ SUÇLAYAN SİYASİ BİR MALZEME HALİNE GETİRİLMESİ..."

Büyükelçi yaptığı açıklamada; İKGF olarak karmaşık tarihi olaylara dayanan trajedinin taraflardan sadece birini suçlayan siyasi bir malzeme haline getirilmesi, özel de 'da yaşayan milyonlarca Türk kökenli Alman vatandaşını ve genelde ise Avrupa'da yaşayan Müslüman topukluları mesnetsiz karalama kampanyalarının hedefi haline getirme riski doğurabileceğini ve bu durumun önümüzdeki dönemde Avrupa'daki toplumlar ve kültürler arası ilişkileri olumsuz etkilemesinden endişe ettiklerinin altını çizdi.

"TARİHİ GERÇEKLERİN ANLAŞILMASI İÇİN PROGRAMLAR DÜZENLEYECEĞİZ"

İKGF Başkanı yaptığı açıklamada; Hem Avrupa hem de İİT üye ülkeleri gençliğinin tarihi gerçekleri doğru bir şekilde öğrenmeleri için İİT bünyesinde gerekli diplomatik girişimde bulunacağını söyledi. Aynı zamanda, İİT kararinca kabul edilmiş olan "20.yy'da Müslümanların maruz kaldığı insani felaketleri anma günü" programı kapsamında, IKGF tarafindan, 1915 yılında Anadolu Müslüman topluluklarına Ermeniler tarafından uygulanan mezalimler konulu eğitim programının düzenleneceğini belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elşad İskendarov: Alman gençlerine tarihi gerçekleri öğreteceğiz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN