Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendini Afgan olarak tanıtan Kürtler sınırdışı edilecek!

Hükümeti kendini “Afgan” olarak tanıtan yüzlerce Kürt göçmeni Afganistan’a gönderme kararı verdi.

Giriş Tarihi: 4.6.2016 11:48 Güncelleme Tarihi: 4.6.2016 12:53
Kendini Afgan olarak tanıtan Kürtler sınırdışı edilecek!

2015 yılının Aralık ayında Hükümeti ülkede bulunan bazı göçmenleri sınır dışı etme kararı vermişti. Yakın zamanda başta Afganlar olmak üzere birçok göçmenin ülkelerine gönderileceği belirtiliyor.

"OTURUM ALAMAMA KORKUSUYLA BAZI IRAKLILAR KENDİLERİNİ AFGAN OLARAK TANITTI"

Merkezi Irak Hükümeti, Hükümeti'nden vatandaşlarına oturum verilmemesini talep etmişti. Bu durum, kendilerini "Afgan" olarak tanıtan ve aralarında Kürtler ile Araplar'ın da bulunduğu birçok kişide endişe yarattı. Finlandiya'nın en büyük göçmen kampının personelinden Suham Cubeyli, "Oturum alamama korkusuyla bazı Iraklılar kendilerini Afgan olarak tanıttı" dedi.

"BİN KÜRT KENDİNİ AFGAN OLARAK TANITTI"

Rûdaw'a konuşan bir kamp görevlisi ise,"Çoğunluğu Irak'tan ve İran'dan yaklaşık bin Kürt kendini Afgan olarak tanıtarak kayıtlara öyle geçti" diye konuştu. Avukat Zanyar Germiyan, sözkonusu kişilerin ya yalan söylediklerine dair itirafta bulunmaları ya da varolan durumu kabul etmeleri gerektiğini belirterek, bu durumda dahi yetkili makamlarca cezalandırılabileceklerini söyledi.

"KABİL'E GÖNDERİLECEĞİMİ HİÇ TAHMİN ETMEMİŞTİM"

Serdar Ahmed isimli bir Kürt, yaklaşık bir yıldır Avrupa'da olduğunu belirterek şunları söyledi: "Finlandiya'ya ulaştığımızda bir avukat 20 arkadaşımla beraber kendimizi Afgan olarak tanıtmamızın bizim için daha iyi olacağını söyledi. Biz de Afganistan hakkında bazı bilgiler edinerek kendimizi öyle tanıttık. Kabil'e gönderileceğimi hiç tahmin etmemiştim." İsminin vermek istemeyen bir Kürt, "Afgan bir avukat oturum verileceği vaadiyle para aldı. Daha sonra ise izini kaybettirdi" dedi.

"İLGİNÇ OLAN BİRÇOK AFGAN DA KENDİNİ KÜRT DİYE TANITMIŞ"

Rûdaw'a konuşan insan hakları aktivisti Olivya Mantowa ise şöyle konuştu: "Kürt ve Afganlar benzer özelliklere sahip, dilleri de birbirine benziyor. İlginç olan birçok Afgan da kendini Kürt diye tanıtmış. Bu durumu ayırt etmemiz zor." Resmi verilere göre, Irak'tan Finlandiya'ya giden göçmenlerin % 70'i Kuzay Irak'tan...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendini Afgan olarak tanıtan Kürtler sınırdışı edilecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN