Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ’nün 5 bin kişilik himmet ağı tespit edildi

Himmet paraları 37 Gülenist kuruluşa gönderiliyor. Paraları örgüt elemanları adına “Abi”ler havale ediyor. FETÖ’nün himmet ağına yönelik operasyon için dosyalar 81 ile gönderildi

Giriş Tarihi: 6.6.2016
FETÖ’nün 5 bin kişilik himmet ağı tespit edildi
Başsavcılığın FETÖ'nün finans ayağına yönelik soruşturmasında, 81 ilde "himmet" ağına katılan 5 bin kişi tespit edildi. Toplanan paranın örgütün "Abi"leri tarafından Bank üzerinden usulsüz şekilde yurtdışındaki 37 Gülenist kuruluşa transfer edildiği saptandı. Örgütün ekonomik ayağına darbe operasyonları için hazırlanan dosyalar tüm illere gönderildi.

RAPORDA 5 BİN KİŞİ VAR
Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün "himmet" ayağıyla ilgili önemli tespitlere ulaşıldı. Savcılık talimatıyla Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Dairesi tarafından hazırlanan raporlarda, örgütün 2014'teki 6 aylık "himmet" transferine yer verildi. Raporda örgüte bağlı işadamları, esnaf, ve memurlardan oluşan üyelerinin topladığı paraları "himmet ve bağış" adı altında "Abi"lere teslim ettiği belirtildi.

37 ŞİRKETE TRANSFER
"Abi"lerin topladığı paraları örgütle bağlantılı Bank Asya'ya götürerek, kara para aklama yolu olan 'Şirinler yöntemi'ni kullanarak transfer ettiğine dikkat çekildi. Küçük meblağlara bölünerek ABD ve Kanada başta olmak üzere yurtdışında dernek ve eğitim kuruluşu gibi faaliyet gösteren 37 Gülenist kuruluşa aktarılan paraların havalesinde de usulsüzlük yapıldığı ortaya çıkarıldı.

"KİMLİK" USULSÜZLÜĞÜ
Ankara'da Çukurambar Şubesi başta olmak üzere 81 ilde faaliyet gösteren bankanın diğer şubelerinde yapılan havalelerde kimlik alınmadan işlemlerin yürütüldüğüne vurgu yapıldı. Parayı transfer eden kişinin vatandaşlık numarası ve kimlikteki bilgilerinin kullanılması gereken havalede, yalnızca isim ve soyadı üzerinden işlem yapıldığı kaydedildi. Örgütün, "himmet" transferine katılanları bu yöntemle gizleyerek, deşifre olmasını engellemeye çalıştığı belirtildi.

ANKARA VE İSTANBUL
Raporlar üzerinden çalışma yapan başsavcılık 81 ildeki şüphelileri belirleyerek dosyalarını ayırdı. Ankara ve 'daki dosyalarda yer alan kişi sayısının 2 bin civarında olduğu belirlenirken diğer 79 ile gönderilen soruşturma dosyalarında ise 3 bine yakın şüpheli isminin yer aldığı belirlendi. Bu kişiler arasında örgüt "Abi"lerinin yanı sıra mütevelli heyetinde yer alan isimlerin de bulunduğu öğrenildi. 81 İldeki dosyalar üzerinden yakın zamanda eş zamanlı operasyonların yapılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ’nün 5 bin kişilik himmet ağı tespit edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN