Türkiye'nin en iyi haber sitesi

82 günde kazındılar

PKK’ya yönelik 14 Mart’ta başlayan operasyonlar tamamlandı. İki şehirde 1000 terörist öldürüldü. Dün Şemdinli’de 4, ’ta 1 terörist öldürülürken, örgütün sığınakları havadan imha edildi

Giriş Tarihi: 7.6.2016
82 günde kazındılar
PKK'nın Güneydoğu'da sözde 'özerklik' ilanı ve 'şehir savaşı' hayali sona erdi. Halktan beklediği desteği alamayan örgüt, daha önce Sur'da, 'ın Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde aldığı ağır darbeyi son olarak Şırnak kent merkezi ile Mardin Nusaybin'de aldı. Genelkurmay, 14 Mayıs'ta Şırnak ve Nusaybin'de başlayan operasyonlarını 3 Haziran'da tamamlandığını ve iki noktanın da teröristlerden temizlendiğini duyurdu. Teröristlerden geriye gizil tüneller ve tuzaklanan bomba düzeneklerinin kaldığı iki noktada arama, tarama ve imha çalışmaları sürüyor.

1000 PKK'LI ÖLDÜRÜLDÜ
Genelkurmay, Şırnak ve Mardin Nusaybin'de 14 Mart'ta başlayan operasyonların 3 Haziran'da tamamlandığını duyurdu. Açıklamada, Nusaybin'de icra edilen operasyonda 495, PKK'lının, Şırnak'taki operasyonda ise 505 PKK'lının öldürüldüğü kaydedildi. Böylece iki şehirde 82 gün süren operasyonlarda öldürülen terörist sayısı 1000'e ulaştı. İki şehirde de tuzaklı bombaların imhası ve temizlik çalışmaları sürüyor.

SIĞINAKLAR VURULDU
Kuzey Irak'ta Avaşin-Basyan ve Kandil bölgesi ile Hakkari Yüksekova kırsalında PKK'lılarca kullanıldığı tespit edilen silah mevzi, sığınak, barınak ve mağaraların icra edilen hava harekatı ile imha edildi. Hakkari Şemdinli'de 4, Şırnak'ta 1 terörist öldürüldü. Diğer taraftan Şırnak'ta 3 PKK'lı yakalandı. Van'ın Bahçesaray ilçesinde 1 PKK'lı terörist, silahsız ve teçhizatsız olarak güvenlik güçlerine teslim oldu.

NUSAYBİN
495 terörist etkisiz hale getirildi, 515 barikat kaldırıldı, 53 çukur kapatıldı ve bin 256 el yapımı patlayıcı imha edildi. Güvenlik güçleri, ilçede 239 çeşitli cins ve çapta silah ile bunlara ait 11 bin 41 mühimmat, 45 telsiz ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan 40 kilogram patlayıcı madde ele geçirdi.

ŞIRNAK
505 terörist öldürüldü. 238 barikatı kaldıran güvenlik güçleri, 39 çukuru kapattı, bin 566 el yapımı patlayıcıyı imha etti. Güvenlik güçleri operasyon kapsamında çeşitli tür ve çapta 280 silah ve bunlara ait 25 bin 929 mühimmat, dokuz telsiz ve 6 bin 420 kilogram patlayıcı madde ele geçirdi.

'HAİN SALDIRILAR KARŞILIĞINI BULMAKTADIR'
İki ayrı noktada opesyonların tamamlanması sonrasında Genelkurmay Başkanlığı bilançoyu verdi, açıklama yaptı. Açıklamada, "Ülkemizin ve milletimizin bütünlüğüne ve binlerce yıllık kardeşliğimize kasteden eylemleriyle masum vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı haince ve kalleşçe yapılan saldırılar en etkin şekilde karşılığını bulmaktadır, bulacaktır" ifadeleri yer aldı.

ŞEHİRLER TEMİZLENDİ SIRADA KIRSAL VAR
Bu güne kadar Diyarbakır ve Şırnak il merkezleri ile Silvan, Cizre, Silopi, İdil, Nusaybin, Derik, Dargeçit, Varto ve Yüksekova teröristlerden temizlendi. Asker ve polisin ortak operasyonları sonucu kentlerde yeniden kamu düzeni sağlanırken, şimdi sıra kırsala geldi. Bölgede görev yapan Jandarma Özel Harekât Timleri ile Polis Özel Harekât Timleri özellikle Şırnak, Hakkâri, Diyarbakır ve Tunceli kırsalı başta olmak üzere bölgede terör örgütünün önemli kamplarına nokta operasyonları yaparak, şehirlerde bombalı saldırının önüne geçmeyi planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
82 günde kazındılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN