Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıda Paralel’e son neşter vuruldu

HSYK kararnamesiyle 3 bin 746 hâkim ve savcının görev yeri değişti. Paralel Yapı’nın yargıdaki son uzantılarına da neşter vuruldu. 17 Aralık’ta rol alan savcılardan Güngör Kilis’e, Tuğtekin ’a gitti

Giriş Tarihi: 7.6.2016
Yargıda Paralel’e son neşter vuruldu
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), istinaf mahkemelerinin (bölge adliye mahkemeleri) kuruluşu öncesinde merakla beklenen yaz kararnamesini tamamladı. Kararname; 3 bin 228 adli, 518 idari olmak üzere 3 bin 746 hâkim ve savcıyı kapsadı. HYSK yetkilileri kararnamenin bu denli kapsamlı olmasını, bir kısmı temmuzda çalışmaya başlayacak olan istinaf mahkemelerine göre yapılan planlamaya bağladı. Bu kapsamda özellikle Yargıtay'dan çok sayıda tetkik hâkim, temyiz incelemesi tecrübeleri olduğu gerekçesiyle bölge adliye mahkemelerine atandı. Kararname kapsamında sayının yüksek olmasının bir diğer nedeni de hâkim-savcılardan yer değişikliği taleplerinin çok olması.

KALINTILARA ETKİSİZ GÖREV
Kararnamede, isimleri yargı içindeki Paralel Yapı iddialarıyla anılan hâkim - savcıların da olması dikkat çekti. Daha önce görev yerleri büyük şehirler arasında değişen hâkim savcılardan küçük il ve ilçelere gönderilen şu isimler göze çarptı:
Ali Güngör: Zekeriya Öz ile birlikte Dubai'ye bedava tatile gittiği için yer değiştirme cezası alan Ali Güngör, 17 Aralık darbe girişimi sırasında rol almıştı. Güngör son olarak Anadolu Savcısı olarak görev yapıyordu. Son kararnameyle Kilis'e savcı olarak atandı.
Cemil Tuğtekin: Paralel yapının yargıda etkin olduğu dönemde özel yetkili mahkemeler dönemin 'da Başsavcı vekili olarak görev yapıyordu. Paralel yapının kumpasıyla yürütülen soruşturma sonunda eski Emniyet Müdürü Orhan Özdemir hakkında dava açmıştı. Son olarak İstanbul Anadolu Savcısı olarak görev yapmakta olan Tuğtekin 'a savcı olarak gönderildi.
Kemal Çetin: 12 Eylül davası ve Turgut Özal'ın ölümü davalarını açan, 28 Şubat davasında duruşma savcısı olarak görev yapan Kemal Çetin, Ankara savcılığından Adana savcılığına atandı.
Yıldırım Bayyurt: Ankara'da özel yetkili mahkemeler döneminde etkin görevler alan Yıldırım Bayyurt, Samsun Savcısı oldu.
Murat Aydın: Cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezasız kalması için Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvuran eski YARSAV Başkanı, Karşıyaka Hakimi Murat Aydın, Trabzon Hakimliği'nde görevlendirildi.
Menderes Arıcan: Yazılı hâkim -savcılık sınavında yüksek puan alan kızının mülakatta elenmesini, "adaletiniz batsın" diyerek sınavları tartışmalı hale getirmeye çalışan Çanakkale Savcısı Arıcan, Malatya savcılığına gönderildi.

KUMPASI BOZANLAR TERFİ ALDI
Paralel Yapı'nın emniyetteki uzantıları Ali Fuat Yılmazer ve Erol Demirhan ve 141 sanık hakkında yasadışı dinleme soruşturması sonunda dava açan İstanbul Savcısı Okan Özsoy, Bakırköy Adliyesi Başsavcıvekili olarak atandı. Poyrazköy davasında beraat kararı veren düz hâkim Vedat Yılmazabdurrahmanoğlu İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'na getirildi. Yılmazabdurrahmanoğlu, amirallere suikast ve Kafes Eylem Planı davalarında Paralel Yapı'ya rağmen verilen beraat kararlarında imzası bulunuyor. 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinde etkin rol oynayan savcılar Celal Kara, Muammer Akkaş ve hâkim Sülayman Karaçöl hakkındaki iddianameyi düzenleyen Bakırköy Başsavcıvekili Engin Uçak, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi savcılığı gibi kritik göreve getirildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu hakkındaki soruşturmayı yürüten Mehmet Demir, İstanbul Savcılığı görevinden Bakırköy Başsavcıvekilliği'ne atandı.

SARIKAYA ELAZIĞ'A
MHP kongre davaları sürecinde verdiği karar çokça konuşulan Gemerek Hâkimi İlhan Işık, Çorum Sungurlu'ya atandı. Şemdinli soruşturmasında adını öğrendiğimiz ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt hakkında suç duyurusunda bulunan, meslekten atılmasınan ardından Ankara savcısı olarak yeniden göreve başlayan Ferhat Sarıkaya Elazığ savcısı oldu. Ethem Sarısülük davasında uyuduğu iddia edilen hâkim Afak İlleez Ankara Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'ndan Ankara Batı Hâkimliği'ne gönderildi. Hayata Dönüş Operasyonu davasında uyuduğu ileri sürülen Mehmet Ali Önen de İstanbul'dan Erzurum Hâkimliği'ne gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıda Paralel’e son neşter vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN