Türkiye'nin en iyi haber sitesi

28 Şubat dönemi araştırılacak

BMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 28 Şubat sürecinde yaşanan psikolojik travmalar, kamudan ve üniversiteden uzaklaştırmaların insanlarda derin izler bıraktığını belirterek, "Bu mağduriyetleri inceleyecek alt komisyon, haksızlıkların giderilmesine katkıda bulunacak." ifadesini kullandı.

Giriş Tarihi: 9.6.2016 21:21 Güncelleme Tarihi: 10.6.2016 01:11
28 Şubat dönemi araştırılacak

Yeneroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, komisyonun bugünkü toplantısında, 28 Şubat sürecinde gerçekleşen hak ihlalleri ve mağduriyetleri incelemek üzere alt komisyon kurulmasının oybirliğiyle kararlaştırıldığını bildirdi.

28 ŞUBAT POST-MODERN DARBESİNE GİDEN SÜREÇ

28 Şubat döneminde inanç özgürlüğü ve ifade hürriyeti gibi temel insan haklarının ayaklar altına alındığını belirten Yeneroğlu, yaşanan psikolojik travmalar, işten atmalar, kamudan ve üniversiteden uzaklaştırmaların insanlarda derin izler bıraktığına işaret etti. Yeneroğlu, tüm bu hak ihlallerinin giderilmesinin, toplumsal yarayı hafifletmek adına önem arz ettiğini vurguladı.

Mustafa Yeneroğlu, yıllar geçmesine rağmen toplumda etkileri devam eden mağduriyetleri inceleyecek olan "28 Şubat Sürecinde Gerçekleşen Hak İhlalleri ve Mağduriyetlerin İncelenmesi Alt Komisyonunun" haksızlıkların gün yüzüne çıkmasına ve giderilmesine katkıda bulunacağına dikkati çekti.

28 ŞUBAT POST-MODERN DARBESİNE GİDEN SÜREÇ

28 ŞUBAT'IN AKTÖRLERİ NE YAPIYOR?

Komisyonun bugünkü toplantısında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin hakkında verdiği ihlal kararlarının icrasının takip edilmesi için bir mekanizmanın oluşturulmasının da kararlaştırıldığını belirten Yeneroğlu, "Oluşturulacak yeni mekanizmayla, ülkemizin kararlarına verdiği önem gösterilecek, kararların işaret ettiği ihlal alanlarını azaltmaktaki kararlılığımız ortaya konulacak ve hükümetimize yol gösterici öneriler geliştirilecektir." ifadesini kullandı.

Yeneroğlu, alt komisyonların ve milletvekillerin yoğunluğu göz önünde bulundurularak, daha hızlı ve etkin ön inceleme yapılabilmesi için alt komisyonlar dışında milletvekillerinden oluşacak inceleme heyetlerinin kurulması kararının da alındığını bildirdi.

Hükümlü ve Tutuklu Alt Komisyonunun, Tekirdağ Ceza İnfaz Kurumlarındaki incelemelerine ilişkin hazırladığı raporun kabul edildiğini belirten Yeneroğlu, komisyona 26. Yasama Döneminden bugüne kadar bin 252 başvuru ulaştığını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
28 Şubat dönemi araştırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN