Balyoz bavulundan ünlü isimlere dava

"Balyoz" planı davasında yargılanan bazı sanıklara ''kumpas'' kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu; Mehmet Baransu, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Tuncay Opçin hakkında iddianame düzenlendi. Genelkurmay Başkanlığı iddianamede müşteki olarak yer aldı.

Giriş Tarihi: 9.6.2016 13:54 Güncelleme Tarihi: 9.6.2016 15:09
Balyoz bavulundan ünlü isimlere dava

"Balyoz" planı davasında yargılanan bazı sanıklara ''kumpas'' kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından Mehmet Baransu, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Tuncay Opçin ve Yıldıray Oğur hakkında iddianame düzenlendi. Cumhuriyet Savcısı Faruk Söker tarafından hazırlanan 276 sayfalık iddianamede, tüm sanıklara; "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme amacı dışında kullanma hile ile alma çalma", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlaması yönetildi.

Mehmet Baransu ve Tuncay Opçin hakkında bu suçlamalara ek olarak "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" ile "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçlamaları da yöneltildi.

GENELKURMAY MÜŞTEKİ

İddianamede Genelkurmay Başkanlığı'nın yanı sıra Ahmet Zeki Üçok, Büyük, Çetin Doğan, Kadir Sağdıç, Ahmet Nogaylaroğlu ve NEdim Ulusan müşteki olarak yer aldı. Yürütülen soruşturma kapsamında Mehmet Baransu gözaltına alınmış ve çıkarıldığı İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'nce 2 Mart 2015 günü tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz bavulundan ünlü isimlere dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN