Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balyoz bavuluna çalıntı davası

Balyoz sanıklarına kumpas kurulduğuna dair soruşturmada belgelerin çalıntı olduğu belirlendi. Söz konusu belgelerin bulunduğu bavulla poz veren Baransu ile o dönem Taraf’ta çalışan 4 gazeteci hakkında dava açıldı

Balyoz bavuluna çalıntı davası
Balyoz planı davasında yargılanan bazı sanıklara kumpas kurulduğu iddiasına ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu; Mehmet Baransu, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, Tuncay Opçin ve Yıldıray Oğur hakkında iddianame düzenledi. Terör savcılarından Faruk Söker tarafından hazırlanan 276 sayfalık iddianameye göre; Balyoz soruşturmasının başlamasına neden olan bavuldaki belgeler 1. Komutanlığı'ndan çalıntı. Delil kısmında şüpheli beyanları, bilirkişi raporları, Genelkurmay Başkanlığı ve emniyet inceleme raporları, HTS kayıtları Baransu'nun 'Karargah' isimli kitabı yer aldı. İddianame terör ve örgütlü suçlara bakan ağır ceza mahkemesine gönderildi. Soruşturma kapsamında şüpheli gazeteciler Tayiz, Adnan Demir ve Yüksel Durgut'a ise takipsizlik kararı çıktı. İşte iddianameden detaylar:
Genelkurmay Başkanlığı ile Balyoz davasında beraat eden emekli orgeneral Çetin Doğan, emekli korgeneral Kadir Sağdıç, emekli tümgeneral Ahmet Bertan Nogaylaroğlu, emekli hâkim albay Ahmet Zeki Üçok, emekli albaylar Hakan Büyük ve Nedim Ulusan şikâyetçi.
Sanıklar "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile alma çalma", "Devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme", "Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin gizli kalması gereken bilgileri açıklama" ve "Terör örgütü propagandası yapma"yla suçlanıyor. Tutuklu Baransu ve firari Opçin hakkında "Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme" ile "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma" suçlamaları da var.
Baransu ve Opçin'e 5 ayrı suçlama kapsamında artırımlarla beraber 34 yıldan 74 yıla kadar hapis isteniyor. Tutuksuz şüpheliler Altan, Çongar ve Oğur hakkında ise 4 ayrı suçlamadan artırımlar hariç 17.5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası talep edildi.
Baransu'nun tutuklanma gerekçesi, şüphelinin Balyoz darbe planı olarak bilinen dijital belgeler ile birlikte bazı DVD'ler, CD'ler ve 1. Ordu'ya ait "Çok Gizli" derecesindeki Egemen Harekat Planı'nı temin etmesi. Egemen Harekat Planı'ndaki bilgilerin devletin güvenliği açısından gizli kalması gereken nitelikte olması. Bu CD'lerdeki 118 adet gizli belgenin çalınması.

2015'TE TUTUKLANDI
Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği, 2013'te Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruyla "Emekli ve muvazzaf Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının yargılandığı Ergenekon ve Balyoz davalarında TSK'ni hedef alacak şekilde sahtecilik yapıldığı ve suç delilleri üretildiği" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Soruşturma kapsamında Mehmet Baransu 2015'te tutuklanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balyoz bavuluna çalıntı davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN