Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saray'dan itiraf gibi açıklama!

Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, ABD Başkanı Barack Obama’nın yıl sonunda görev süresi dolana kadar terör örgütü IŞİD’in ve Irak’taki sözde başkentlerinden temizlenmesinin mümkün olmayabileceğini söyledi.

Giriş Tarihi: 10.6.2016 10:55 Güncelleme Tarihi: 10.6.2016 11:09
Beyaz Saray'dan itiraf gibi açıklama!

Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice, Washington Post'un terörle mücadeleyi ve Obama'nın ardında bırakacağı başkanlık mirasını ele alan panelinde konuştu.

"BUNUN BAŞARILABİLECEĞİNİ EMİN BİR ŞEKİLDE SÖYLEMİYORUM"

Gazetenin dış politika ve ulusal güvenlik yazarlarından David Ingatius'un sorularını yanıtlayan Rice, bir soru üzerine, Obama'nın Beyaz Saray'daki süresi dolana kadar IŞİD'in Irak'taki Musul ve 'deki Rakka sözde başkentlerinden çıkarılmasının gerçekleşmeyebileceğini ifade etti.

"Bunun başarılabileceğini emin bir şekilde söylemiyorum" diyen Rice, IŞİD ile mücadelenin zaman alacağını vurguladı.

KANDIRILAN MİLİTANLAR DAEŞ'TEN KAÇIYOR

"SAHADA İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE İLERLEME KAYDEDİYORUZ"

Rice, yaklaşık 2 yıldır ve Irak'taki IŞİD noktalarını hava saldırılarıyla hedef aldıklarını belirterek, 66 ülkenin destek verdiği çok uluslu koalisyonun bugüne kadar süregelen çabalarını hatırlattı.

DAEŞ'İN CAN DAMARI KESİLDİ

IŞİD'i yenilgiye uğratmaya kararlı olduklarına vurgu yapan Rice, "Sahada istikrarlı bir şekilde ilerleme kaydediyoruz, bu her iki yerden (Rakka ve Musul) IŞİD'in kaçmalarını zorlaştırıyoruz" ifadesini kullandı.

10 SORUDA DAEŞ

"ESAD'IN HEDEFİNE ULAŞMASI İMKANSIZ"

Susan Rice, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in "Suriye'nin her karışını geri alacağız" sözlerinin hatırlatılması üzerine ise Esad'in bu hedefinin "imkansız" olduğunu belirtti.

Esad'in en büyük dış destekçileri Hizbullah, İran ve Rusya'ya dikkati çeken Rice, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu imkansız çünkü onun böyle bir kapasitesi yok. Bu mümkün değil çünkü onu destekleyenler kendi kara kuvvetleriyle bu kadar dahil olmaya istekli değiller."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyaz Saray'dan itiraf gibi açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN