Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’liler cezaevinde 81 teröristi ziyaret etti”

Adalet Bakanı Bozdağ: ’liler 2016’da, KCK terör örgütünden 19, DHKP-C terör örgütünden 7, terör örgütü PKK’dan 43 ve THKPC’den 12 hükümlü ve tutukluyu ziyaret etti

“CHP’liler cezaevinde 81 teröristi ziyaret etti”
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ TRT Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Bozdağ, 'li milletvekillerinin cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlü teröristleri ziyareti tartışması ile ilgili de bilgiler verdi. CHP'nin bu ziyaretlerin İnsan Hakları Komisyonu çalışmaları kapsamında yapıldığı ve bunların hasta tutuklu ve hükümlüler olduğu iddiasına karşılık Bozdağ şu bilgileri verdi: "Cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlüleri milletvekillerinin ziyaret edebilmeleri, açık ziyaret yapabilmeleri 'nın iznine tabidir. Hangi milletvekili açık ziyaret yapmak istiyorsa dilekçeyle Bakanlığa müracaat ediyor. Bakanlık izin verdiği zaman da gidip ziyaretlerini yapıyorlar. Ayrıca TBMM İnsan Hakları Komisyonu'nda Cezaevi Komisyonu var. Bunlar için izne gerek yok. Sadece bildirerek, istedikleri yerde inceleme yapıyorlar. Tartışmalar başlayınca acaba CHP'den milletvekili arkadaşlarımızdan ziyaretler olmuş mu olmamış mı diye baktım. 2016'da şu ana kadar, KCK terör örgütünden dolayı hüküm giymiş 19, DHKP-C terör örgütünden 7, terör örgütü PKK'dan 43 ve THKPC'den 12 olmak üzere 81 ziyaret gerçekleştirmişler. Tabi bu ziyaret bir haktır, bunu kendileri takdir ediyor gidip ziyaret ediyor. Bunlar hepsi hasta olan tutuklu ve hükümlü değil. Cumhuriyet Halk Partisi'nin Sayın Genel Başkanı böyle bir değerlendirme yaptı tabii o kendi takdirleridir ama bizim elimizdeki rakamlar böyle. 2014- 2015'te de ziyaretler var daha önceki yıllarda da var. 3 yılın ortalaması da 164 terör örgütü mensubu ziyaret edilmiş."

117 DOSYA SAVCILIKTA
Bakan Bozdağ, anayasa değişikliği ile 152 milletvekili hakkında 799 dosyada soruşturma ve dava engelinin kalmadığını da belirterek "Adalet Bakanlığı'nda 117 dosya vardı. Bu dosyaları Adalet Bakanlığı'ndan ilgili savcılıklara gönderdik. Meclis'ten gönderilecek dosyalar da bize geldikten sonra savcılıklara intikal ettirilecektir" dedi. Bozdağ, TSK mensuplarına hukuki koruma getirdiği belirtilen düzenlemenin sadece terörle mücadelede etkin görev alanlarla sınırlı olduğunu belirtirken, "Bu düzenleme onlara hukuk dışına çıkma hakkı vermiyor" dedi.

YİNE KOMİSYON ZİYARETİ BAHANESİ
CHP, Bozdağ'ın açıklamalarının ardından yine Meclis İnsan Hakları Komisyonu bünyesindeki Cezaevleri Alt Komisyonu'nun yaptığı cezaevi ziyaretlerine sığındı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Cezaevi Komisyonu olarak yaptıkları cezaevi ziyaretlerini görmezden geldi.

?682 FEZLEKE ADALET BAKANLIĞI'NA GÖNDERİLDİ
Dokunulmazlıkları kaldıran anayasa değişikliği kapsamında Meclis'te bulanan dosyalar, kurum kurum dolaşmaması için TBMM Başkanlığı Başbakanlık ve Adalet Bakanlığı yetkililerince incelendi. Dün işlemleri tamamlanan 139 milletvekili ile ilgili 682 dosya bir kamyonetle ve polis torumasıyla Adalet Bakanlığına gönderildi. Dosyalar buradan savcılıklara gönderilecek.

KILIÇDAROĞU DİSİPLİN SOPASINI SALLADI
CHP'de, dokunulmazlıklarla ilgili "110 imza" krizi giderek tırmanıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'ihraç' tehdidine rağmen Fikri Sağlar'ın, 110 imzayla Anayasa Mahkemesi'ne başvurulması yönünde başlattığı girişime karşı Kılıçdaroğlu, başvuruya imza vermek isteyenlere disiplin sopasını gösterdi. CHP Grup Başkanvekillerinin, Sağlar'la görüşeceği ve 'disiplin' uyarısında bulunacağı, 110 imzayla ilgili girişiminden vazgeçmemesi halinde CHP'de, ihraçların gündeme gelebileceği belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“CHP’liler cezaevinde 81 teröristi ziyaret etti”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN