Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Lider Öyle Olmaz Böyle Olur"

Yazar Sevinç Engin'in, sanat, siyaset, dünyası, medya ve akademik camiadan alanında lider 119 kişiye liderliğin anlamını sorduğu çalışmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan yorumları da yer aldı.

Giriş Tarihi: 13.6.2016 11:51 Güncelleme Tarihi: 13.6.2016 11:59
Lider Öyle Olmaz Böyle Olur

Engin, "Lider Öyle Olmaz Böyle Olur, Yön Veren Liderler ile Liderlik Üzerine çalışmasında, "Türkiye lider çıkarmaya aç bir ülke midir?", "Karizmatik liderlik nedir?", "Lider olunur mu, doğulur mu?", "İyi bir lider, her zaman iyi bir yönetici midir?", "Lider için aile desteği ne kadar önemli?" gibi sorular yöneltti.

Röportaj yapıldığı dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bazı insanların liderliğe yatkın bir mizaçla doğabildiğini belirterek, "Ama bence bir insanı lider yapan şey, ülkesine duyduğu sevgi ve onun uğrunda yürüttüğü toplumsal mücadeledeki kararlılığıdır. Ben güzel bir gelecek özlemiyle yürütülen toplumsal mücadelenin liderliği yarattığı inancındayım." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, ekibini seçerken hangi kriterleri ön planda tuttuğu yönündeki soru üzerine kinin işinin ehli olmasının önem taşıdığını vurgulayarak, "Toplumda ve çevresinde seçkin ve güvenilir bir kişi olması önemlidir. Çalışkanlığı ve başkalarıyla uyum içerisinde çalışması da önem verdiğim özellikler arasındadır." ifadelerini kullandı.

"Liderlik fıtrattan gelir, yöneticilik ise bilgi ve tecrübeyle kazanılır"

Çalışmanın yapıldığı dönemde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini yürüten Başbakan ise liderliğin fıtrattan geldiğini, yöneticiliğin ise bilgi ve tecrübeyle kazanıldığını belirtti.

"İyi bir yönetici, iyi bir lider anlamına gelmez. Ama iyi bir lider, iyi bir yönetici anlamına gelir çoğu kere" yorumunu yapan , liderliğin idareciliğin üstünde, yöneticiliği de kapsayan genel bir özellik olduğunu ifade etti.

Yıldırım, kendisinin lider olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı rol model aldığını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Rahmetli Turgut Özal'ın iş yapma tarzından, zamanı etkin kullanma, pratik, pragmatik çözüm üretme yönündeki çalışma tarzına benim çalışma tarzımın yakın olduğu, ona benzediği söylenir. İş yapmaya odaklı bir yönetim anlayışım var. Yaptığınız her hareketin, konuştuğunuz her sözün bir somut sonucu olması lazım. Mühendislik de zaten bunu gerektirir. Mühendis kökenli olduğumuz için biz söyleyeceğimiz her sözün bir işe yaraması gerektiğini düşünürüz. O yüzden çok konuşkan olmaktan ziyade, daha fazla eylem içinde olmayı tercih ediyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Lider Öyle Olmaz Böyle Olur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN