Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükelçisi'nin istifasına hükümetten ilk tepki!

Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjoerg Haber'in görevinden istifasını değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 14.6.2016 20:12 Güncelleme Tarihi: 14.6.2016 20:21
AB Büyükelçisi'nin istifasına hükümetten ilk tepki!

Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, temaslarda bulunduğu Slovakya'da basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Bakan Çelik, vize muafiyeti ile ilgili söylediği sözler nedeniyle dönemin AB Bakanı Volkan Bozkır tarafından sert bir şekilde eleştirilen ve geçen ay Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınanan AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjoerg Haber'in görevinden istifasını değerlendirdi.

Çelik, istifasının vize muafiyeti ile ilgili sarf ettiği sözlerden dolayı olduğunu düşünmediğini belirterek, "Bu bir diplomatın kesinlikle bilmesi gereken ilk kural, bütün diplomatların riayet ettikleri ilk kural. Görev yaptıkları ülkelerin değerlerine, görev yaptıkları ülkenin ortak bir değeri olan cumhurbaşkanı makamına saygıdır. Büyükelçi yaptığı konuşmada bu iki kuralı ihlal etmiştir. Gereken tepkiler kendisine de verilmiştir. Zannediyorum artık 'de görev yapmasının bir işlevi, bir manası kalmamıştır. O cümlede bir Türkiye eleştirisi değil, Türkiye karşıtlığı cümle gibi konumlanmıştı. AB ilişkileri vize serbestisi bunla bağlantılı olarak değerlendirmemek gerekir. Türkiye'de de dünyada da diplomasisin esası Cumhurbaşkanlığı makamına, o ülkenin esaslarına saygı esastır" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Büyükelçisi'nin istifasına hükümetten ilk tepki!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN