Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ ana davasında iddianame tamam

Giriş Tarihi: 15.6.2016
FETÖ ana davasında iddianame tamam
FETÖ'ye yönelik sürdürülen ana dava soruşturmasında sona gelindi. Fethullah Gülen'in '1 numara' olduğu iddianamede, örgütün beyin takımındaki 73 isim bulunuyor.

620 TANIK İFADE VERDİ
İddianamede, örgütün tespit edilen finansmanı 150 milyar dolar olarak gösterildi. Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun'un hazırladığı iddianamenin Ramazan Bayramı'ndan önce mahkemeye gönderilmesi bekleniyor. İddianamede, örgütün devletin kılcal damarlarına nasıl sızdığı ve 17 - 25 Aralık'ta hükümete yönelik darbe girişimleri de tek tek anlatılıyor. "Kainat İmamı" olarak adlandırılan Fetullah Gülen'in talimatlarını kurye ve yüz yüze emrindeki imamlara aktardığı, bu imamlar üzerinden diğer örgüt üyelerinin harekete geçtiği belirtiliyor. Gülen'in talimatları doğrultusunda emniyet, yargı, ordu, bürokrasi içindeki kadrolaşma 620 tanığın ifadesi ve 81 ilde gerçekleştirilen soruşturmalardaki delillere dayandırılıyor. Örgütün devlet kadrolarına sızmak için özellikle sınav sorularını usulsüz bir şekilde ele geçirdiklerinin altı çiziliyor. İddianamede, örnek olarak 2010 KPSS soruşturması kapsamında 7 dalgada gerçekleştirilen operasyonlar gösteriliyor. Örgütün KPSS'nin yanı sıra asker ve polislik sınavları ile hakimlik ve savcılık sınavlarında da aynı yönteme başvurduğu kaydediliyor.

SAHTE DELİL VE ŞANTAJ...
Örgütün kendisine tehlike gördüğü kişileri pasifize edip kamuda kadrolaşmak için yasa dışı dinlemelere başvurarak sahte deliller ürettiği, "Tahşiye, Askeri Casusluk, Ergenekon ve Balyoz" gibi kumpasları bu şekilde hazırladığı, kaset şantajıyla, bürokrasi, siyaset ve iş dünyasında birçok kişiyi haraca bağladığı vurgulandı. İddianamede, Koza - İpek Holding ve Bank Asya soruşturması dayanak gösterilerek örgütün himmet kaynaklı 150 milyar dolarlık finansal hacminden bahsediliyor. Liderliğini Gülen'in yaptığı örgütün beyin takımındaki şüpheliler listesinde, firari Akın İpek, eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, eski Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Mustafa Özcan, Örgütün İç Anadolu Eğitim imamı Cemil Koca ile Osman Hilmi Özdil de bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ ana davasında iddianame tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN