Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendisi yok, fotoğrafı var

Pazar günü yapılacak kongreye Bahçeli katılmayacak. Ancak muhalifler Bahçeli katılmasa dahi “Partimizin genel başkanı Bahçeli’dir” diyerek fotoğrafını salona asacak

Giriş Tarihi: 16.6.2016
Kendisi yok, fotoğrafı var
'de 1 Kasım genel seçimlerinden bu yana devam eden kongre tartışmalarında son düzlüğe girildi. 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından atanan heyetinin belirlediği kongre pazar günü Ankara Büyük Anadolu Hotel'de yapılacak. Kongre'ye MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılmayacağını açıklamıştı. Ancak muhalifler fotoğrafını kongre salonuna asacak.

SİYASİ PARTİLER DAVETLİ DEĞİL
Kongre için 2 bin 500 kişilik salona 1211 delege, 1300'e yakın misafir davet edildi. Davetliler arasında eski bakanlar, eski milletvekilleri, kurucular kurulu üyeleri, görevden alınan il başkanları ve mevcut parti yöneticileri bulunuyor. Siyasi parti kongrelerinde sık sık görmeye alışılan 'farklı siyasi partilerin heyetleri' ise bu kongrede yer almayacak. Muhalifler kongrenin tüzük değiştirmek amacıyla toplanmasından dolayı diğer siyasi partilerden temsilci davet etmedi.

KONGREYİ ÇAĞRI HEYETİ AÇACAK
Çağrı heyetinin kongre tarihini belirlemesinin ardından 'genel merkez katılmazsa kongre açılamaz' konusu da heyetin dernekler kanunundan aldığı yetkiyle aşılacak. 19 Haziran günü çağrı heyeti kongrenin açılışını ve yoklamasını yapacak. Daha sonra divan oluşacak ve bu noktadan sonra çağrı heyetinin görevi sonlanacak. Divan öncelikle tüzük değişikliğini oylamaya sunacak. Bu değişikliğin içinde "Büyük kongrelerde delegelerinin 20'de 1'inin teklifi ile gündeme yeni bir madde alınabilir ve olağanüstü kongrelerde genel başkanlık seçimi yapılabilir" ifadeleri yer alacak. Eğer değişiklik kabul edilirse kongrelerde genel başkanlık seçimi yapılmasının ve bunun için teklif verilmesinin önü açılacak.

YALÇIN: KONGREYE KATILMAYACAĞIZ
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ise dün yaptığı açıklamada çağrı heyetinin kongreyi açma yetkisi olmadığını belirterek, "Kendilerine muhalif diyen müzminlerin 19 Haziran'da yapacakları toplantıya, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve parti teşkilatları kesinlikle katılmayacaktır. MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin istifa edeceğine ve 10 Temmuz'da yapılacak 6. Olağanüstü Kurultaya katılmayacağına dair iddialar da spekülasyondan ibarettir" dedi.

Rüstem Mehmet HAZNEDAR / ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendisi yok, fotoğrafı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN