Türkiye'nin en iyi haber sitesi

PYD’ye yaklaşımınızı gözden geçirmelisiniz

’nin güneyinde PYD/YPG’nin yapılanmasına asla müsaade etmeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dostlarımız bu konuda yaklaşımlarını gözden geçirmeli” dedi

Giriş Tarihi: 16.6.2016
PYD’ye yaklaşımınızı gözden geçirmelisiniz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Ankara'da görev yapan büyükelçiler ile DEİK İş Konseyi başkanlarıyla iftar yemeğinde bir araya geldi. Erdoğan, özetle şöyle dedi:

AYLAN BEBEK UNUTULDU: Cansız bedeni sahillerimize vuran Aylan bebeğin görüntüsünü insanlık çok çabuk unuttu. Mardin'de teröristlerin daha doğmadan, annesinin karnında katlettiği bebek maalesef dünyanın gündemine giremiyor.

DÜNYAYA MESAJ VERDİ: Ben buradan, tüm büyükelçilerin huzurunda tüm dünyaya seslenerek diyorum ki, gelin insanlığımıza hep birlikte sahip çıkalım. Mağdurlara, mazlumlara, gariplere hep birlikte kol kanat gerelim. İşte o zaman dünyanın hepimiz için çok daha güzel, çok daha yaşanabilir bir yer haline geldiğini göreceğimizden şüphe duymuyorum. Artık dünyanın güç oyunlarına değil, insanlığın sorunlarına çözüm bulunmasına ihtiyacı vardır.

İKİRCİKLİ TUTUMLAR: Az önce Sayın Obama ile Orlando'daki olay sebebiyle bir telefon görüşmesi yaptık. Bu bir adi suçlu mudur, terörist midir ayrı konu. Ama aslolan 50'yi aşkın insanın orada öldürülmüş olmasıdır. Bütün bu olaylara karşı ortak bir tavır içinde olmamız aslolandır. Çünkü terörizm insanlığın ortak sorunudur. Bunu bir uluslar arası mutabakat içerisinde başarmaya mecburuz. Başarmadığımız takdirde terör her gün birimizin kapısını çalacaktır. Terörizm sorunu karşısında sergilenen ikircikli tutum diğer konuların çözümü hususunda bize ümit vermiyor. Çünkü bunun dünyada en ağır bedelini ödeyen ülke biziz. Biz her zaman teröre karşı işbirliğine hazır olduk. Tüm terör örgütlerine karşı aynı şekilde muamele edilmedikçe bu belaya karşı muvaffak olmamız mümkün olmayacaktır.

İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ: Tüm ülkelere tüm toplumlara şu mesajı vermek istiyorum. Gelin, temelinde insanlığın, ahlakın, adaletin iyiliğin olduğu yeni bir dünya kurmak için hep birlikte mücadele edelim. Dünyayı herkes için yaşanabilir, adil ve huzurlu bir yer haline getirelim.

AB STRATEJİK BİR HEDEF: 'nin AB'ye tam üyeliğini stratejik bir hedef olarak görüyoruz. Avrupa siyasetinin sorunlar karşısında tıkandığını ve çözüm üretemediğini özellikle bu tür durumlarda zaman zaman karşıtlığına yöneldiği bir gerçektir. Bu da bizi üzüyor. İlişkilerimize uzun vadeli ve geniş bir açıdan bakarak bu tür dönemsel sorunları bir kenara bırakıp stratejik hedeflerimiz üzerinde yoğunlaşmamız gerekiyor.

TERÖRLE MÜCADELEYE DEVAM: 'nin terörle mücadele kapasitesini zaafa uğratacak hiçbir adımı atmamız mümkün değildir. Vize serbestisi için gerekli hazırlıkları biz sürdürdük. Aslında bitme noktasında. Bu konuda Türkiye'nin terörle mücadeledeki hassasiyetini de gözeten olumlu bir netice alacağımıza ben inanıyorum.

YA OLACAK YA OLACAK: 20 Temmuz'dan bu yana 600'e yakın vatandaşımızı kaybettik. Operasyonlar esnasında içerde ve dışarıda 7 bine aşkın teröristi etkisiz hale getirdik. Durmayacağız, bu iş bitecek. Ya olacak ya olacak. Bu ülke huzura kavuşacak. Devletin görevi can güvenliğini, mal güvenliğini sağlamaktır. Şu anda devlet bu görevini yapmaktadır.

ASLA MÜSAADE ETMEYİZ: Şu anda Suriye'deki terör örgütü PYD/ YPG, bunlar da ülkemiz için bir tehdit oluşturuyor. Onlara karşı da koalisyon güçleriyle sürdürdüğümüz bir mücadele var. Bu mücadeleyi de orada kararlılıkla sürdüreceğiz. Bizim güneyimizde bir terör örgütünün yapılanmasına asla müsaade edemeyiz. Dostlarımızdan bu konuda yaklaşımlarını gözden geçirmelerini özellikle bekliyoruz.

ERDOĞAN'DAN OBAMA'YA TAZİYE TELEFONU
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Orlando'daki saldırıyla ilgili olarak ABD Başkanı Barack Obama'yı dün akşam telefonla arayarak taziyelerini iletti. Erdoğan, Orlando'daki saldırının uluslararası toplumun terörle ortak mücadele etmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Erdoğan, önceki gün taziye telgrafı çektiği Obama ile dün telefonda görüştü. Orlando'daki saldırının uluslararası toplumun terörle ortak mücadele etmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlatan Erdoğan, terörün dini ve milleti olmadığını vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, insanlığa karşı işlenen en büyük suçlardan biri olan terörün barış dini olan İslam'la hiçbir surette bağdaştırılamayacağına da dikkati çekti. ABD Başkanı Obama'nın da Erdoğan'a duyarlılığından ötürü teşekkür ettiği görüşmede, iki liderin Suriye başta olmak üzere Ortadoğu'da her alanda işbirliğini ve istişareyi sürdürmenin önemine de değindikleri belirtildi. Başbakan Binali Yıldırım da ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i arayarak ABD'nin Orlando kentinde bir gece kulübüne yönelik saldırı nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti.

CHP'Lİ BELEDİYE BAŞKANI BEŞTEPE'DE
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün CHP'li Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar'ı kabul etti. Yenimahalle ilçesinin sorunlu konularında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yardım istediğini kaydeden Yaşar, "Sorunların çözümünde ilerleme sağlayamadık ve son çare Cumhurbaşkanı'nı ziyaret ettim. Çok güzel ve olumlu bir görüşmeydi" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da görev yapan büyükelçiler ile DEİK İş Konseyi başkanlarını iftarda ağırladı. İftara Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov da katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
PYD’ye yaklaşımınızı gözden geçirmelisiniz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN