’deki sistem bir tür yarı başkanlık

Giriş Tarihi: 16.6.2016
Türkiye’deki sistem bir tür yarı başkanlık

’de 2007 anayasa değişikliğiyle birlikte sistemin yarı başkanlığa dönüştüğünü kaydeden Alkan, “Başkanlığa geçmemiz lazım, geçemiyorsak yarı başkanlığı işler hale getirecek anayasayı yapmamız lazım” dedi

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haluk Alkan, Fransa'daki tam ve güçlü başkanlığa geçiş tartışmalarını SABAH'a değerlendirdi. Alkan, yasama ve uygulama süreçleri açısından yarı başkanlık sisteminin parlamenter sisteme benzediğini söyledi. 'de 2007 anayasa değişikliğiyle birlikte sistemin bir tür yarı başkanlık modeline dönüştüğünü kaydeden Alkan, "Fransa'da bugün tartışılan konuların aynısı ya da benzeri için de geçerlidir. Biz bugün aslında parlamenter problemlerle değil, Fransa'daki sisteme yakın olduğumuz için bazı problemlerle karşı karşıyayız" diye konuştu. 'de partili cumhurbaşkanlığının da tartışıldığını hatırlatan Alkan, "Partili cumhurbaşkanlığı, bizi yarı başkanlık modeline iyice yaklaştıran bir model getirir. Partili cumhurbaşkanlığı, sadece cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisini kurması açısından bir rahatlama getirir, genel olarak sistemi rahatlatmaz. Sistemi rahatlatacak olan şey başkanlık sistemidir. Şu anda bizim sahip olduğumuz yarı başkanlık modeli sürdürülebilir bir model değil. Anayasa, yarı başkanlık gibi çok hassas bir sistemi kaldırabilecek bir anayasa değil. Burada yapabiliyorsak başkanlığa geçmemiz lazım, eğer geçemiyorsak yarı başkanlığı işler hale getirecek mekanizmalar üzerinde düşünmemiz gerekir" dedi.

YOL GÖSTERİCİ
Fransa'nın yarı başkanlık sistemini birçok kez revize ettiğini belirten Alkan, "Ama buna rağmen sosyalist bir cumhurbaşkanı diyor ki, 'Bu sistem böyle çalışmıyor, bizim başkanlığa geçmemiz lazım.' Yarı başkanlık sisteminin işletilmesinin ne kadar zor olduğu buradan anlaşılıyor. Fransa'daki bu tartışma, Türkiye'deki başkanlık sistemi tartışmaları için yol gösterici olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’deki sistem bir tür yarı başkanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN