Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaraları sarma seferberliği

Terörden arınan bölgelerde sivil toplum ve devlet, vatandaşı ev sahibi yapacak. Eşya yardımı gerçekleşecek. Batı belediyeleri ‘kardeşlik köprüsü’ ile yardım eli uzatacak

Giriş Tarihi: 16.6.2016
Yaraları sarma seferberliği
Terör örgütü PKK'nın yakıp yıktığı yerler hükümet ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği ile yeniden hayata döndürülecek. Güvenlik güçlerinin operasyonlarıyla temizlenen bölgede evlerine dönen vatandaşlara, hükümet sivil toplum örgütleriyle birlikte sahip çıkacak. Önceki gün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) terörün vurduğu Doğu ve Güneydoğu illerinde yeni dönemde yapılacaklar masaya yatırıldı. İşte o yol haritası:
PKK'nın sökülüp atıldığı şehirlerde normal hayata dönmesi için topyekün seferberlik başlatılacak. Evleri yıkılan vatandaşlar kira öder gibi TOKİ'den ev sahip olurken, evlerin eşya ihtiyacının karşılanması için başta TOBB, MÜSİAD, Kızılay gibi sivil toplum örgütleri ve sendikalar aracılığıyla kampanyalar başlatılacak.

10 BİN AİLEYE ULAŞILACAK
Bu kapsamda, terör mağduru vatandaşlara buzdolabı, çamaşır makinesi, halı gibi ev eşyaları ile giyim ve gıda yardımı yapılacak. Yardımlar valilikler aracılığıyla vatandaşlara ulaştırılacak. Hükümet ve sivil toplum eliyle, evlerini terk etmek zorunda kalan vatandaşlar sıcak bir yuvaya kavuşacak.
Kardeş belediye projesi kapsamında 'nin batısından doğusuna 'kardeşlik' köprüsü kurulacak. HDP'li belediyelerin ihmal ettiği vatandaşlara 'nin batı illerindeki belediyeler el uzatacak. Bu belediyeler kendi illerinde eşya, gıda, giyim kampanyası düzenleyecek. Belediyeler, illerindeki hayırseverlerin, sivil toplum örgütlerinin kendilerine ulaştırdıkları yardımları terörden zarar gören vatandaşlara ulaştıracak.
Düzenlenecek kampanyalarla yaklaşık 10 bin aileye ulaşılması hedefleniyor. Başbakan Yıldırım'ın önümüzdeki günlerde sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunarak kampanyayı başlatması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaraları sarma seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN