Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4. Uluslararası Hafızlık Töreni'nde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Camii'nde düzenlenen Türkiye IV. Uluslararası Hafızlık ve Kuran’ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni'ne katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "Kuran kafada şimşekler çaktırmıyor, ruhumuzda bir esinti oluşturmuyorsa orada bir eksiklik var demektir" dedi.

Giriş Tarihi: 17.6.2016 15:09 Güncelleme Tarihi: 17.6.2016 17:07
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4. Uluslararası Hafızlık Töreni'nde konuştu

Fatih Camii'nde düzenlenen Türkiye IV. Uluslararası Hafızlık ve Kuran'ı Kerim'i Güzel Okuma Yarışması Ödül Töreni'ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle oldu:

Hafızlık ve güzel okuma kategorilerinde dereceye giren kardeşlerimi tebrik ediyorum. Bu yarışma vesilesi ile görüyorum ki İstanbul'da sadece en güzel şekilde yazılmakla kalmıyor en güzel şekilde de okunuyor. İlk emri oku olan bir dinin mensuplarının işe öncelikle kendi kitaplarını okuyarak başlamaları gerektiği açıktır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bünyesindeki programlar ile Kur'an eğitimi hususunda çok ciddi bir boşluğu dolduruyor. Seçmeli dersler ile her ailenin çocuğuna Kur'an okumayı öğretme özgürlüğü getirdik.

İnşallah tüm okullara getirdiğimiz seçmeli derslerle arzu eden tüm ailelerin evlatlarına Kur'anı öğrenme imkanı getirdik. Çocuklarımızı Kur'an eğitimi konusunda teşvik ederek, bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Kur'an-ı Kerim'in gönüllere ve zihinlere girmesi gerekiyor. Kur'an kafada şimşekler çaktırmıyorsa, ruhumuzda bir esinti oluşturmuyorsa orada bir eksiklik var demektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kur'an kafada şimşekler çaktırmıyorsa bir eksiklik var demektir"

AKİF'TEN BİR DÖRTLÜKLE ANLATTI

Ülkemizde Kuran eğitimi öğretimi kimi dönemlerde getirilen tüm yasaklara rağmen milletimizin sahip çıkmasıyla kesintisiz sürdürülmüştür. Özellikle İmam Hatip okulları bu konuda çok önemli ve hayırlı hizmetlere imza atmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığımız bünyesindeki kurslar çocuklara ve yetişkinlere yönelik programlarıyla Kuran eğitimi hususunda çok ciddi bir boşluğu dolduruyor. Tüm okullara getirdiğimiz seçmeli derslerle arzu eden tüm ailelerin evlatlarına Kuran-ı Kerim'i öğrenme imkanı getirdik. Çocuklarımızı Kuran eğitimi konusunda teşvik ederek bu imkanları en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Okunan ayetlerin etkisi kalpleri sarmıyor, kafada şimşekler çaktırmıyorsa orada bir eksik var demektir. Bizlere düşen görev, 1400 yıldır tek bir harfi bile değişmeden muhafaza edilen bu yüce kitabın mesajlarını önce kendimiz içselleştirmeli ardından da tüm dünyaya en güzel şekilde aktarmalıyız. İslam dünyasının içinde bulunduğu acı durumun gerisinde Kuran-ı Kerim'i yeteri derecede okumamak ve ya anlaşılmamasının yattığı bir gerçek var. Ne diyor Mehmet Akif; 'İnmemiştir Kuran, bunu hakkıyla bilin; ne mezarlıkta okumak ne de fal bakmak için'. Kuran-ı Kerim'i hakkıyla okumak, hakkıyla kavramak ve onunla hakkıyla amel etmek gerekiyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur'an-ı Kerim hediye etti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan 4. Uluslararası Hafızlık Töreni'nde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN