Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kripto Paralel alarmı

Kritik görevlerde bulunan ve Paralel Yapı bağlantısını şu ana kadar gizlemiş FETÖ üyelerinin, gizli bilgileri ifşa etmesi tehlikesine karşı tüm kamu kurumlarında bu isimlerin tespiti için yoğun çalışma başlatıldı

Giriş Tarihi: 17.6.2016
Kripto Paralel alarmı
Milli Güvenlik Kurulu'nun, Paralel Yapı'yı terör örgütü ilan etmesinin ve Bakanlar Kurulu'nun MGK'nın tavsiyesine uygun olarak hazırlanan kararı imzalamasının ardından Paralel Yapı ile mücadele konusuna daha da hız verildi. Özellikle, "kripto paralel" olarak isimlendirilen, bugüne kadar hiçbir şekilde bağlantılarını ortaya koymamış, kritik noktalardaki isimlerin belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) emniyet ve yargı başta olmak üzere devlet içindeki yapılanması, bağlantıları, kurumlara yerleştirdiği isimler büyük oranda belirlendi. Kritik noktalarda olan isimler pasifize edilirken, kamunun tamamen dışına atılmalarına dönük adımlar da önümüzdeki dönemde atılacak.

BAŞKA OKULLARA GİTTİLER
Paralel Yapı'nın devlet içine yerleştirdiği ancak örgüt ile bağlantısını hiçbir şekilde ortaya koymamış isimler "kripto paralel" olarak isimlendiriliyor. Bağlantılarının ortaya çıkmaması için bu kişilerin, Paralel örgütün okulları ya da dershaneleri yerine başka yerlerde eğitim gördükleri, "Abi"ler dahil örgütten hiç kimse ile görüşmedikleri, örgüt faaliyetlerine katılmadıkları belirtiliyor. Devletin kritik noktalarında da bulunduğu düşünülen bu kişilerin, terör örgütlerinin uyuyan hücreleri gibi bir anda ortaya çıkıp çok kritik hamleler yapma ihtimali değerlendiriliyor. Devletin gizli bilgilerini sızdırabilecekleri gibi hükümeti ve ülkeyi yurt içi ve dışında sıkıntıya sokabilecek adımlar atabilecekleri üzerinde duruluyor. Kripto paralellerin ortaya çıkartılması için istihbarat birimleri dahil devletin ilgili tüm organları harekete geçti. Bu konuda geriş çaplı bir araştırma başlatıldı. Şüphelenilen isimler tek tek inceleniyor. Bakanlar Kurulu da kripto Paralel konusuna ağırlık verilmesini benimsedi.

PERSONELE SIKI İNCELEME...
Halen devlette ve önemli görevlerde olabilecek bu isimler araştırılırken, sınavlar ile yeni isimlerin devlete sızması da önleniyor. Bilgi işlem ve gibi kritik birimlere alınacak elemanlarla ilgili çok detaylı inceleme yapılıyor. Devlete personel alımında, bu şekilde gizlenmiş ancak detaylı incelemeler ile kim oldukları ortaya çıktığı için işe başlatılmayan çok sayıda isim olduğu konuşuluyor.

YARGININ ZİRVESİ DE TEMİZLENECEK
tatile girmeden önce çıkartılacak yargı paketi kapsamında Yargıtay ve Danıştay'daki Paralel yapılanmanın da çökertileceği belirtildi. Kulislerde halen Yargıtay üyelerinden 140, Danıştay üyelerinden de 80 civarında Paralel Yapı'ya yakın isim olduğu ifade ediliyor. Bu isimler çok kritik davaları örgüt çıkarına etkileyebiliyor. Yasanın çıkması ile birlikte yargının tepe noktası da paralelden temizlenmiş olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kripto Paralel alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN