Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniter yapı olmazsa olmazımız

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, üniter yapıya dayalı, tek meclisli bir başkanlık sistemini önerdiklerini belirterek, “Başkanlık sisteminde mutlak güç millette olacak” dedi

Giriş Tarihi: 17.6.2016
Üniter yapı olmazsa olmazımız
MUŞ'TAN, 'EYALET SİSTEMİNİ GETİRECEKLER' İDDİASINA TEPKİ
AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili SABAH'a konuştu. Muş, hükümete önce "ABD tipi başkanlık modelini getirin tartışalım" diyen bir gün sonra bu söyleminden cayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gerekçe olarak ortaya koyduğu "Başkanlık sistemi ile eyalet sistemi getirmek istiyorlar" iddiasına tepki gösterdi. Muş şu açıklamaları yaptı:
TÜRK TİPİ BAŞKANLIK DEMİŞTİK: Amerika'da zaten eyalet sistemi vardı. Onun üzerine bir hükümet modeli kurdular. Ama biz üniter sistemi kalkıp da eyalete ayıramayız. Yani yapınız neyse ona uygun bir modeli yapmak zorundasınız. O bakımdan Amerikan modeli değil Türk tipi başkanlık modeli dedik. Amerikan tipi başkanlık sisteminin eksiklikleri sorunları var. Örneğin bazen Başkan bütçeyi geçiremiyor. Onlar bu sıkıntıları yaşıyorlar. Onlar hangi sıkıntıları yaşıyorsa biz yaşamayacakmış gibi dizayn edelim. Sayın Başbakanımız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Amerikan tipi başkanlık modeli' önerisine 'varız' dedi. Ama orada 'varız' derken üniter sistemi söylüyoruz. Üniter sistem bizim olmazsa olmazımız, savunduğumuz ilkelerden.
HALK HAKEM OLSUN: Biz 'nin önünü açacak, 'yi farklı noktalara taşıyacak başkanlık sistemini savunuyoruz. tarihinde darbeler var hiçbir tanesinde siyasi iktidara müdahale edenler yönetimde kalmayı başaramamışlardır. Bu millet istemediği hiç kimseyi yönetime taşımamıştır. 2002 seçimlerinde 5 partiyi Meclis dışında kaldı. Başka bir güç bunları dışarıda bırakabilir mi? Darbeler oldu yine geldiler ama millet iradesiyle bir gecede 5 parti meclis dışında kaldı. Başkanlık sisteminde de mutlak güç milletin elinde olacak. 5 yıl verdiler. Başkan vaatlerini yerine getirmezse millet başkasını getirir. Biz yeni anayasayı onun içinde başkanlık sistemini hükümet programına koyduk. Gönül arzu ediyor ki toplumun tüm kesimlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bir anayasa yapalım. Meclis'te bir komisyon kuruldu ancak muhalefet nedeniyle bir sonuç alınamadı. Bizim önceliğimiz yeni anayasa ile tam başkanlık. Türkiye'nin şu anki ihtiyacını karşılayacak partili Cumhurbaşkanlığı da olabilir ama onu da iyi tanımlamak gerekir. Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamak gerekir. Muhalefete diyoruz ki 'Halka gidelim halk karar versin'. Halktan çekiniyorlar, ona yanaşmıyorlar. Nihayetinde mutlak yetkiyi veren bu millet değil mi? İşin sahibi millete soralım. Bir parti milletten niye çekinir? Halk hakem olsun."

FRANSA GİBİ TAM BAŞKANLIK
Yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Fransa'nın Cumhurbaşkanı François Hollande 'tam başkanlık modeline' geçelim önerisinde bulundu. Dikkat ederseniz yarı başkanlıktan parlamenter sisteme dönelim demiyor, tam başkanlığa gidelim diyor. Kimse onu diktatör ilan etmedi, kimse Hollande'dan farklı davranmadı, bunları nasıl söylersin diye ithamda bulunmadı. İtalya'ya bakın yüzde 40 alan tek başına iktidar oluyor. Niye? İstikrar sağlansın diye. Biz de yüzde 41 alıyorsunuz tek başına iktidar olamıyorsunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniter yapı olmazsa olmazımız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN