Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Dar bölge’ sinyali

Adalet Bakanı “Başkanlıkla birlikte dar bölge sistemi iyi olur” dedi. Dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekilleri için de “Gözaltı fotoğrafı verelim düşünceleri varsa yanlış olur” dedi

Giriş Tarihi: 19.6.2016
‘Dar bölge’ sinyali
Adalet Bakanı , başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği ile birlikte dar bölge seçim sistemini öngören yasa değişikliğinin de yapılabileceğini söyledi. Bozdağ, dokunulmazlıkları kaldırılan milletvekillerinin ifadeye gitmeyerek gözaltına alınıp mağduriyet yaratma planlarına ilişkin "Zorla alınırken fotoğraf verelim düşüncesi varsa fevkalade yanlış olur" dedi. Yargı muhabirleri ile iftarda bir araya gelen Adalet Bakanı Bozdağ, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından, başkanlık sistemine kadar gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

DAR BÖLGE SİNYALİ
Başkanlık sisteminin başarısı dar bölge seçim sistemi ile beraber olursa iyi olur. O milletvekilleri her bölgeden bir tane çıkacaktır. Her yerden bir milletvekili çıktığında genel başkanlar kimi yazarsa yazsın, halkın sevmediği birinin meclise gelme imkanı yok. Milletvekilleri partilerin yanında daha güçlü, cesur, özgür hareket edecektir, baskıdan uzak olacaktır ve parti disiplini ister istemez gevşeyecektir. Şimdiki gibi katı disiplinli parti yapısı da olmayacaktır.

YANLIŞ OLUR
Bozdağ, Bakanlık'taki 117 dosyanın savcılıklara gönderildiğini, Meclis ve Başbakanlık'tan gelen 682 dosyanın da önümüzdeki günlerde savcılıklara iletileceğini söyledi. Bozdağ bazı milletvekillerinin ifade çağrılarına olumsuz yanıt verip zorla götürülmelerini sağlayarak mağduriyet yaratabilecekleri yönündeki değerlendirmelerin hatırlatılması üzerine 'Biz gitmeyiz, bizi zorla götürsünler, şöyle bir fotoğraf verelim kameralara, evden, parlamentodan veya başka bir yerden zorla alınırken bir gürültü patırtı çıksın, çıksın, böyle bir görüntü verip fotoğraf verelim' gibi bir düşünce varsa bu fevkalade yanlış olur" dedi.

KARŞILIKSIZ ÇEKE HAPİS
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çek Kanunu ve İcra İflas Kanunu'nda değişiklik yapacak tasarıların hazırlandığını açıkladı. Bozdağ, karşılıksız çek suçlarında hapis cezasının yeniden gündeme gelebileceğini belirterek şöyle konuştu: "İflas ertelemede bir düzenleme geliyor. Çünkü maalesef çok kötüye kullanılıyor. Şu anda bazı yerlerde, gazetelerde 'iflas erteleme alınır, uzatılır, şu yapılır, bu yapılır' şeklinde ilan veren insanlar çıktı. Maalesef yargıyı da kullanmak suretiyle iflas erteleme usulü ayrı bir dolandırıcılık gibi ortaya çıkıyor. Bunu ortadan kaldırmak, mağduriyetleri önlemek, kötüye kullanıma son vermek için iflas ertelemeyle ilgili hükümlerde çok önemli düzenlemeler geliyor. Ayrıca Çek Kanunu'yla ilgili önemli düzenlemeler geliyor. Çek Kanunu'nda hapis konusu da yeniden tartışılacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Dar bölge’ sinyali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN