Sanık Muhittin Zenit: Cinayeti önceden haber vermtim

Giriş Tarihi: 21.6.2016
Sanık Muhittin Zenit: Cinayeti önceden haber vermiştim

Tutuksuz sanıklardan memuru Muhittin Zenit: Cinayeti 10 ay önce bildirmtim. Cinayetin gerçekleşmemesi için tüm iş ve işlemleri yaptım

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in 19 Ocak 2007'de öldürülmesine ilkin kamu görevlilerinin de aralarında bulunduğu 35 sanığın yargılandığı dava dün devam etti. Davanın tutuksuz sanıklarından memuru Muhittin Zenit, duruşmada mahkemeye verdiği savunmada, cinayetten sonra Erhan Tuncel'le yaptığı görüşmesinin sorgu amaçlı olduğunu söyledi. Zenit, "Dink'in öldürüleceğini daha açık hangi ifadelerle yazabilirdim" diyerek istihbarat raporlarını dikkate almayan üstlerini suçladı.
SORGU AMAÇLIYDI: Erhan Tuncel'le cinayetten sonra telefon görüşmesini sorgu amaçlı yaptım. Tabii yöntem olarak eleştirilebilir ama bu konuşmayı yapmam gerekiyordu. Vicdanımı rahatlatmak için mahkemeniz huzurunda Sayın Rakel Dink'ten özür diliyorum.
10 AY ÖNCE BİLDİRMİŞTİM: Cinayeti tasarlamış olsam, cinayetten 10 ay önce nasıl oluyor da devletime bildirmiş oluyorum bunu? Akla hayale sığmayan bir iddia.
Ben emniyet teşkilatı örgütünün bir üyesiyim ve üstlerimin bana verdiği görevleri yapıyorum. Cinayet planını deşifre eden bir kamu görevlisiyim. İddia edilenin aksine, bu cinayetin gerçekleşmemesi için tüm iş ve işlemleri yapmışım.
Hrant Dink bu ülke için zararlı bir insan değildi. Zaten bu yüzden hedef yapıldı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanık Muhittin Zenit: Cinayeti önceden haber vermiştim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN