Bir üniversiteye daha kayyum atandı

'deki operasyonda Melikşah Üniversitesinin bağlı olduğu Burç Eğitim Kültür ve Vakfına mahkemece kayyum atandı.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 15:09 Güncelleme Tarihi: 23.6.2016 16:10
Bir üniversiteye daha kayyum atandı

Anadolu Ajansı'nın geçtiği haberde, üniversitenin yerleşkesi ve çevresinde çok sayıda vatandaşın arsasının baskı veya din inançları suistimal ederek düşük fiyata alınıp üniversiteye dönüştürüldüğü iddia edildi.

"DEĞERİNDEN DÜŞÜK FİYATLA KİRALANMAK SURETİYLE VAKFIN ZARARA UĞRATILDIĞI..."

Soruşturma kapsamında vakfa "Vakfa ait gayrimenkullerin FETÖ/PDY örgütü bünyesindeki şirket, dernek, eğitim ve öğretim kurumu üzerine faaliyet gösteren tüzel kişilere değerinden düşük fiyatla kiralanmak suretiyle vakfın zarara uğratıldığı, vakfın kuruluşundaki amacı ve vakıf tüzüğünde belirtilen amacı yerine tamamen FETÖ/PDY örgütüne finansman ve yarar sağlama adına faaliyet gösterdiği" suçlaması getirildi.

MEMDUH BOYDAK MAHKEMECE SERBEST BIRAKILMIŞTI

Bu iddiların ardından Asliye Mahkemesi tarafından Melikşah Üniversitesinin bağlı bulunduğu Burç Eğitim Kültür ve Vakfının yönetim organlarına kayyum atandı. 'de daha önce "nitelikli ve örgütlü yağma" suçlamasıyla başlatılan operasyon kapsamında o dönem Boydak Holding CEO'su ve Melikşah Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı olan Memduh Boydak'ın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alınmış, Memduh Boydak ile M.F. ve A.T. savcılıktan, H.G, V.D, Ö.K. ve N.S. ise tutuklanma istemiyle sevk edildikleri mahkemece serbest bırakılmıştı.

Soruşturmanın genişletilmesiyle vakfın ve üniversitenin mütevelli heyetinde görev alan 30 kişi hakkında "örgütlü olarak nitelikle yağma ve suça teşebbüs" suçlarından dava açılmıştı.

Geçtiğimiz haftalarda da FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında Fatih Üniversitesi'ne de kayyum atanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir üniversiteye daha kayyum atandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN