Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenboğa'da açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Esenboğa Havaalanı’nda açılışını yaptığı nin adının Yıldırım Bayezid Camii olacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 13:03 Güncelleme Tarihi: 23.6.2016 14:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenboğa'da cami açılışına katıldı

Ankara Esenboğa Havaalanı'nda TAV Havalimanları Holding tarafından yapılan nin ibadete açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kur'an-ı Kerim okunmasından sonra yaptığı konuşmada, caminin adının Yıldırım Bayezid Camii olacağını söyledi. Caminin yapımından dolayı TAV şirketine teşekkür eden Erdoğan, "Zira böyle güzel bir eseri devlet konukevi ve dış hatlar arasındaki bu güzel bölgeye inşa etmiş olmaları bizler için bir gurur vesilesidir. Burada ciddi bir ihtiyaç söz konusuydu" dedi.

3000 KİŞİ NAMAZ KILABİLECEK

Caminin içinde bin 500 kişinin, dışında da bin 500 kişinin namaz kılabildiğini belirten Erdoğan, "Kapasitesi ile büyük bir ihtiyaca yanıt verecek olan bu camimiz, geniş bir ağaçlandırma kapasitesine sahip. Burası yemyeşil bir hale gelecek, belki de piknik alanı haline gelebilir. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin bir sentezini burada gördüm, geçenlerde geldim gezdim. Modern mimarinin göz ardı edilmediğine şahit oldum. Dünü dünde bırakmak yanlıştır, bugüne taşımak ve yarınların da temelini atacak şekilde adımlarımızı atmak önemli. Gelecek nesillere bunların hepsi sinyaldir. Madde olmuş, mana olmamış, bunun hiçbir anlamı yok. Madde ile manayı bir arada yürütürsek gelecek nesiller daha güçlü olacaktır" diye konuştu.

Erdoğan, caminin adının ne olacağı ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Camimizin adı meselesi, bu konuda hocamla bir istişarede bulunduk, TAV grubuna bu konuda bizimle ortak hareket edecektir. Biz, bu caminin adını ecdadımızdan esinlenmek suretiyle Yıldırım Bayezid Camii adını koyalım dedik. İnşallah Yıldırım Bayezid ile anılan bir cami olur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenboğa'da cami açılışında konuştu

Havalimanlarının yabancıların geldiğinde ilk intibayı, giderken de son intibayı aldığı yerler olduğunu belirten TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sami Şener ise, "Çevreye duyarlı bir camidir, bütün taşları doğal taştır, yeşil bir binadır. Biz TAV Havalimanları olarak şu sözü verebiliriz; bahçemize 2 bin 500 tane ağaç diktik, o ağaçlar hiç kurumayacak. Bu caminin de boyaları hiç dökülmeyecek" dedi. Erdoğan ve açılış törenine katılanlar, öğlen namazını Yıldırım Bayezid Camii'nde kıldı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in açılış duasını yaptığı Selçuklu mimarisinden esinlenerek inşa edilen camide açık alanla birlikte aynı anda 2 bin 500 kişi namaz kılabiliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Esenboğa'da cami açılışına katıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN