Halid Meşal’den ’ye teşekkür

Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal, ’ye Filistin davasına verdiği destek ve ile normalleşmesi sürecinde Gazze ablukasının kaldırılmasını şart koşmasından dolayı teşekkür etti.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 14:51 Güncelleme Tarihi: 23.6.2016 15:34
Halid Meşal’den Türkiye’ye teşekkür

İkâmet ettiği Katar'ın başkenti Doha'da gazetecileri kabul eden Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal'e, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun Gazze'nin ablukasıyla ilgili sözleri soruldu. Meşal bu sorulara şöyle cevap verdi;

"TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR EDERİZ"

"Türkiye Dışişleri Bakanının bu sözleri, Ankara-Tel Aviv normalleşme süreciyle ilgili yapılan asılsız haberlere yanıt niteliğinde. Türkiye'ye ve yönetimine Gazze ablukasının kaldırılmasını ön şart olarak öne sürdüğü için teşekkür ederiz. Türkiye bu şartı koymasaydı çoktan İsrail ile normalleşmişmeyi tamamlamış olurdu"

Meşal, Katar'ın da Gazze ablukasının kaldırılması ve yeniden inşa konularındaki çabalarına da vurgu yaptı ve Hamas'ın Gazze ablukasını ve Katar'ın çabalarıyla kaldırmaya çalıştığına işaret etti.

'İSRAİL'LE İLİŞKİLERDE HAMAS ŞARTI OLAMAZ'

ÇAVUŞOĞLU: İNSANİ YARDIMLAR GAZZE'YE ULAŞTIRILMALI

Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu Çarşamba günü, "İnsani yardımlar Gazze'ye ulaştırılmalı" açıklamasını yapmıştı.

Çavusoğlu, İsrail ve Türkiye arasındaki görüşmelerin Hamas'ın İstanbul'daki bürosunun kapatılması talebinde tıkandığı iddialarının ardından şu açıklamayı yapmıştı:

"Hamas ile ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Bizim başından beri Hamas ile temaslarımız gizli saklı değil. Hamas liderlerine telkinlerimiz de gizli saklı değil. Bir taraftan Ortadoğu barış sürecine katkı sağlamaya çalışıyoruz. ile ilişkilerimizin kopması nedeniyle bu katkıyı yeterince veremediğimizi biliyoruz. Ama Hamas olmadan kalıcı bir barışın olmadığını bugün İsrail de kabulleniyor. Bu konuyla ilgilenen herkes bunu kabul ediyor. Dolayısıyla bundan sonra da Hamas'a gerek El Fetih ile Filistin içinde birlik ve beraberliğin devam etmesi ve gerekse Ortadoğu barış sürecine katkı sağlamak bağlamında Hamas ile de temaslarımız devam edecektir. İlk temasa geçtiğimiz zaman tepki gösteren ülkeler bile bizim ne yapmak istediğimizi, İsrail dâhil çok rahat bir şekilde anlamıştır. Dolayısıyla İsrail ile ilişkilerimizin normalleşmesi için Hamas diye bir şart yoktur, olamaz da."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halid Meşal’den Türkiye’ye teşekkür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN