Türkiye'nin en iyi haber sitesi

merkezli FETÖ/PDY operasyonunda 30 gözaltı

Gazeteci Haydar Meriç'in, Fetullah Gülen aleyhinde yazacağının anlaşılması üzerine düzmece bir raporla sol terör örgütü mensubu olarak dinlemeye alındığı, bu süreçte kaçırılarak öldürüldüğü ve olayla ilgili delillerin karartıldığı iddiasına ilişkin merkezli 22 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik başlatılan operasyonda, haklarında savcılıkça yakalama kararı çıkarılan 41 şüpheliden 30'u gözaltına alındı.

Giriş Tarihi: 23.6.2016 17:01

Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun talimatıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerden birinin başka bir FETÖ/PDY soruşturmasından tutuklu, üçünün ise firari olduğu öğrenildi.

Aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu gözaltındaki 30 polisin şubedeki işlemleri sürerken, diğer şüphelileri arama çalışmaları devam ediyor.

CİNAYET VE USULSÜZ DİNLEMELER

Savcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, söz konusu operasyon, 31 Mayıs 2011'de 'nde kaçırıldıktan sonra 18 Haziran 2011'de Düzce Akçakoca açıklarında cesedi bulunan gazeteci Haydar Meriç cinayetinin faillerinin tespiti ile Kırklareli'nde üst düzey bürokrat, siyasetçi ve STK temsilcilerinin ''düzmece'' raporlarla usulsüz dinlenildiği iddiasına yönelik başlatıldığı kaydedildi.

Gazeteci Haydar Meriç'in, Fetullah Gülen aleyhinde yazacağının anlaşılması üzerine operasyonda adı geçen şüphelilerin düzmece bir raporla sol terör örgütü mensubu olarak bu gazeteciyi dinlemeye aldıkları, dinlenildiği süreçte Meriç'in kaçırılarak öldürüldüğü, olayla ilgili delillerin ise kasıtlı olarak karartıldığı öne sürüldü.

İstihbarat Daire Başkanlığı ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli özel ekiplerin Meriç kaçırılmadan önce Kırklareli'ne gittikleri ve kitabı ele geçirmek için yasa dışı yöntem ve metotlarla çalışma yürüttükleri iddia edildi.

Şüphelilerin, 2011 ve öncesinde Kırklareli'nde üst düzey bürokrat, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerini sahte raporla, terör örgütü mensubu olma iddialarıyla dinlemeye aldıkları, usulsüz gerekçelerle adliyeyi yanıltarak süre uzatma talebinde bulundukları, vatandaşların iş ve özel görüşmelerini izinsiz kaydettikleri ileri sürüldü.

Operasyon kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan şüphelilerle ilgili "terör örgütü kurmak, örgüt üyesi olmak, haberleşmenin gizliliğini ihlal, kişiler arasındaki konuşmanın dinlenilmesi ve kayda alınması, kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde elde edilmesi, resmi belgede sahtecilik, görevi kötüye kullanma, iftira ve tehdit" suçlarından işlem yapılacağı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul merkezli FETÖ/PDY operasyonunda 30 gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN