Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Terörü övmek basın özgürlüğüne girmez’

Özgür ’de nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapan Nesin, Fincancı ve Önderoğlu hakkında 14.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Giriş Tarihi: 23.6.2016
‘Terörü övmek basın özgürlüğüne girmez’
Terör örgütü PKK'nın yayın organı niteliğindeki Özgür 'de nöbetçi genel yayın yönetmenliği yapıp örgüt propagandasına göz yumdukları için tutuklanan Sınır Tanımayan Gazeteciler temsilcisi Erol Önderoğlu, Aziz Nesin'in oğlu Ahmet Nesin ve İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık ifadelerinde yayımlanan haberler için "Sakınca görmedik" diyen 3 isim hakkında "Suç işlemeye alenen tahrik etmek", "Suçu ve suçluyu övmek", "Terör örgütü propagandası yapmak" suçlamalarından 6 aydan 14.5 yıla kadar hapisleri istemiyle dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan iddianamede delil olarak, şüphelilerin nöbetçi genel yayın yönetmenliği üstlendiği tarihlerde yayımlanan Özgür Gündem gazetesinin haberleri gösterildi.

'ÖRGÜTÜN YAYIN ORGANI'
Gazetenin 30 Mayıs nüshasının 8. sayfasında "Nisebin düşmanı yerle bir etti" başlığıyla verilen haberde, KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Sozdar Avesta'nın "Devlet Nusaybin'de kaybetti. Nusaybin onun duruşuyla düşmanı yerle bir etti" sözlerine yer verildi. Devamında PKK/KCK üst yönetiminde bulunan kişinin örgüt tarafından gerçekleştirilen eylemleri öven beyanlarının yer aldığı belirtildi. İddianamede gazetenin içerik ve yayınlarında ellerinde uzun namlulu silahlar bulunan örgüt mensuplarının fotoğraflarını koyması, gazetenin silahlı terör örgütünün yayın organı fonksiyonunu üstlendiği belirtildi. Gazetenin PKK / KCK'nın silahlı kadın kanadı olan (YPS-JİN) yer alıp çatışmalarda ölen kişilerin ve yaptığı eylemlerin övüldüğü ifade edildi. Güvenlik görevlilerine karşı iç isyan başlatan, eli silahlı mensuplarını şehirlere yerleştiren hendek kazdıran, güvenlik görevlilerine silahla saldıran, zorbalığa dayanarak kendi otoritesini kabul ettirmeye çalışan PKK/KCK'ye bağlı alt birliklerinin Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı isyan ve saldırıda bulunmasından dolayı yayımlanan içerik ve görsellerin düşünce, ifade veya basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kaydedilen iddianamede soruşturmaya konu edilen içerik ve görsellerin bütün halinde terör örgütü PKK'nın propagandası mahiyetinde olduğu gazetenin sorumlu yazı işleri müdürü ile genel yayın yönetmeni olan şüphelilerin 5187 sayılı basın kanununun ilgili maddesi uyarınca propagandadan dolayı cezai sorumluluklarının bulunduğu ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Terörü övmek basın özgürlüğüne girmez’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN