Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Anlaşmayla Gazze'ye doğrudan yardım yapabilir hale geldik"

Giriş Tarihi: 28.6.2016 11:51
Anlaşmayla Gazze'ye doğrudan yardım yapabilir hale geldik

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, ile İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesine yönelik mutabakata ilişkin, "Bu anlaşmayla olarak Gazze'ye doğrudan yardım yapabilir hale geldik." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ile İsrail arasında sağlanan mutabakatı değerlendirdi.

İki ülke ilişkilerinde Mavi Marmara olayından sonra yaşanan gerginliğin, bir anlaşmayla sonlandırılmasının bölge için hayırlı olduğunu belirten Tüfenkci, "Bizim için işin ticari boyutundan daha çok özellikle oradaki Filistinli kardeşlerimize, Gazze'ye, 'den bir yardım elinin uzanması, oranın tekrar kalkınması ve Filistin'deki ticaretin gelişmesi her şeyden önemli. Bu gerginlikte biz Filistin'e yardım yapmış olmuyorduk. Onlarla beraber ağlıyorduk, yine ağlıyoruz, ama Gazze halkının yararına olacak şekilde bir şeyler de yapmak gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Tüfenkci, varılan mutabakatın, Gazze'deki ablukanın bir nevi ortadan kaldırılması anlamına geldiğini, Filistin'de kalıcı barışın sağlanması için herkesin elini taşın altına koyması açısından da bir fırsat olduğunu söyledi.

Gazze'de halkın hayat standartlarının yükseltilmesi gerektiğine işaret eden Tüfenkci, "Orada elektriğe ihtiyaç var. Gençlerin çalışmaya ihtiyaçları var. Günde 4 saat verilen elektrik veya suyla oradaki insanların yaşam standardını yükseltemezsiniz. Bu anlaşmayla olarak biz Gazze'ye doğrudan yardım yapabilir hale geldik. Dünyadan yapılan yardımların, Türkiye üzerinden ulaştırılmasını sağladık. Oraya elektrik enerjisi üreten bir santralle beraber doğrudan elektrik verme imkanına kavuştuk. Özellikle alt yapının yeniden ele alınması konusunda Gazze halkına yardım sağlamış olduk." diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Anlaşmayla Gazze'ye doğrudan yardım yapabilir hale geldik"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN