Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan, Putin’le telefonda görüşecek

Giriş Tarihi: 28.6.2016
Erdoğan, Putin’le telefonda görüşecek
Başbakan Binali , Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bu hafta telefon görüşmesi gerçekleştireceklerini söyledi. TRT ortak yanınında SABAH Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu'nun da aralarında olduğu gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yıldırım, şu mesajları verdi:
( ile ilişkiler) Milletlerimizin bizden beklentisine karşı kalamazdık. Bu görüşmeler belirli düzeylerde, doğrudan değil ama dolaylı yapıldı ve bu noktaya gelindi. Geldiğimiz nokta çok açık ve net. Bu keşke olmasaydı diyoruz. Bu olaydan dolayı hayatını kaybeden pilotlara üzüntümüzü belirttik. Bu pilotun bir tanesinin öldürülmesiyle ilgili bir sorumlusu gibi iddia edilen kişi hakkında soruşturma başlattık. Ayrıca bu pilotların ailesiyle acımızı paylaştığımızı açık şekilde ifade ettik ve gerekli maddi, manevi her türlü desteği yapacağımızı ifade ettik. Rusya Federasyonu, olayın oluşundan itibaren pilotların cenazelerinin alınması, törenlerinin yapılması konusunda Türk hükümetinin gösterdiği bu işbirliğini takdir ettiklerini bize ifade ettiler. Bu şekilde iş tatlıya bağlandı.
Bugün-yarın, belki çarşamba, belki perşembe Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşecek. Bu hususlar karşılıklı olarak kabul edildi ve fiilen normalleşme süreci başlamış oldu. Tek taraflı bir irade değil, bu Türkiye'nin ortaya koyduğu yapıcı tutuma aynı şekilde Rusya Başkanı'ndan karşılık verildi ve nihayet bir noktada buluşuldu. Artık kriz anının sona erdirilmesi ve ilişkilerin normale döndürülmesi ilişkileri fiilen başladı. Bunu ekonomik alandaki ilişkiler takip edecek, karşılıklı turizm faaliyetlerinin hızlı şekilde başlaması takip edecek. 6 aylık süre içerisinde yaşananlar yaşanmamış gibi kabul edip, nerede kalmıştık diye yolumuza devam edeceğiz.
Her ne şekilde takdim edilirse edilsin iki taraflı bir iradedir. Bunun üzerinde eşelemek ayrıntıya girmeye gerek yok. Mesele tatlıya bağlanmıştır.

İsrail Maslahatgüzarı iftarda
AK Parti'nin geleneksel büyükelçiler iftarı dün gerçekleşti. Başbakan Yıldırım, iftarda birçok ülkenin büyükelçisine önemli mesajlar verdi. Türkiye'nin PKK, DHKP-C ve DAEŞ'le mücadelesinde destek beklediğine vurgu yapan Yıldırım, "PKK ve YPG aynı örgüttür, bu gerçeğin dostlarımız tarafından idrak edilmesini bekliyoruz" dedi. İftara katılan İsrail Maslahatgüzarı Amira Oron da konuşması sırasında zaman zaman Yıldırım'ı alkışladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan, Putin’le telefonda görüşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN