Seçim yapılamaz

Genel Merkezi ve muhaliflerin başvurusunu değerlendiren Çankaya İlçe Seçim Kurulu, 10 Temmuz’daki olağanüstü kurultayda genel başkanlık seçimi yapılamayacağına karar verdi

Giriş Tarihi: 28.6.2016
Seçim yapılamaz
'nin kurultay sürecinde, Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun dün aldığı kararla yeni bir gelişme yaşandı. MHP Genel Merkezi ve muhalifler 10 Temmuz Pazar günü aynı salonda, aynı saatte genel başkanlık seçimini de içeren kurultay kararı alıp seçimlerin yapılabilmesi için Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na başvurmuştu. İlçe Seçim Kurulu bu talepleri inceleyerek karara bağladı. Kurul, muhaliflerin 19 Haziran'da yaptıkları kurultayda bir kısım kararlar aldıklarını, MHP Tüzüğü'ndeki "Olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz" hükmünü kaldırdıklarını hatırlattı. İlçe Seçim Kurulu bu değişikliğin de yer aldığı 19 Haziran kongresindeki tüzük değişikliklerinin 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararıyla durdurulduğunun da altını çizdi. Kurul'un kararında şöyle denildi: "Tüzük değişikliklerine ilişkin alınan kararların açılan dava sonucu verilecek olan kararın kesinleşinceye kadar tedbiren uygulanmamasına karar verildiğine göre MHP tüzüğünün "Olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz"' hükmü geçerliliğini korumaktadır."

KARAR KESİNLEŞMELİ
Çankaya İlçe Seçim Kurulu bu nedenle Ankara 3'üncü Asliye Mahkemesi'nin kararı kesinleşinceye kadar MHP olağanüstü kongresinde seçim yapılamayacağına karar verdi. MHP Genel Merkezi ve kongre çağrı heyeti, Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun kararına karşı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) nezdinde itirazda bulunabilecekler.

KONGRE YAPMAYACAĞIZ
Konuyla ilgili Genel Merkez'in "Bugüne kadar hukuka uygun davrandık. Bundan sonra da hukuk sınırları dışına çıkmayacağız. Hakimin verdiği kararı uygulayacağız. 10 Temmuz'da kongre yapmayacağız" yorumu geldi. Muhaliflerden Sinan Oğan ise Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun kararının kabul edilemez olduğunu belirtti. Akşener kanadından gelen açıklama ise karara itiraz edilmeyeceği, 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tedbir kararının sonuca bağlanmasının bekleneceği yönünde oldu.

GENEL MERKEZ 29 DAVA DAHA AÇIYOR
MHP'de 10 Temmuz'da yapılması planlanan kurultaya sayılı günler kala Genel Merkez ile muhalifler arasında süren hukuk mücadelesine de yenileri eklendi. Koray Aydın'ın avukatı Feridun Bahşi tedbir kararının kaldırılması için dün sabah itiraz için Ankara Adliyesi'ne geldi. İtirazın kabul göremeyeceğini düşünen muhaliflerden Meral Akşener kanadı suçu Sinan Oğan ve Koray Aydın'a atarken, Aydın ve Oğan kanadı da Akşener'i suçluyor. 10 Temmuz kurultayına Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin ev sahipliğinde gidilmesi gerektiğini düşünen genel merkez ise Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tedbir kararının kaldırma ihtimaline karşı delege yoluyla 29 dava daha açtıracak. Öte yandan Oktay Vural'ın da adaylık için kurmaylarıyla değerlendirme yaptığı öğrenildi.

Rüstem Mehmet HAZNEDAR/ ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim yapılamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN