Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YSK kararını verdi!

YSK, Çankaya Seçim Kurulunun olağanüstü kurultayına ilişkin kararına yapılan itirazı reddetti.

Giriş Tarihi: 28.6.2016 17:17 Güncelleme Tarihi: 28.6.2016 18:58
YSK MHP kararını verdi!

Genel Merkezi ve muhaliflerin 10 Temmuz'da yapmayı planladığı seçimli olağanüstü kurultay başvurusunu değerlendiren Çankaya İlçe Seçim Kurulu, kurultayın yapılamayacağını açıklamıştı. Kurul kararında MHP'nin tüzüğünün değişmediğine hükmetmiş ve Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin aldığı yürütmeyi durdurma kararına vurgu yapmıştı. Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun ''10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz'' kararına itiraz edildi.Yüksek Seçim Kurulu bugün itirazı görüştü.

Görüşme sonrası YSK 'da Çankaya İlçe Seçim Kurulu gibi karar verdi ve MHP'nin 10 Temmuz'da seçimli kurultayı toplayamayacağına hükmetti.

MAHKEMENİN TEDBİR KARARI VAR...

Yargıtay'ın 'tüzük kurultayı yapılabilir' kararı sonrası MHP yönetimi 10 Temmuz'da seçimli olağanüstü kurultay toplama kararı aldı. Çağrı Heyeti'nin 19 Haziran'da topladığı 6. Olağanüstü Kongrede de 13 maddelik tüzük değişikliği yapılmış ve olağanüstü seçimli kongrenin 10 Temmuz'da yapılmasına karar verilmişti. MHP'li eski miletvekili Cemal Enginyurt kongereyle ilgili mahkemeye başvurmuş ve Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tüzük kurultayında alınan kararların yürütmesi durdurumuştu.

BAHÇELİ, SİNYALİ VERMİŞTİ

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaşanan kurultay sürecini değerlendirmiş ve şunları söylemişti: "Mahkeme seçimin yapılamayacağını söylemiştir. Bugün saat 16:00'da YSK karara varacağını ifade etmiştir. Yasal olarak kurultay yapılmamıza engel yoksa bayram gibi kurultayı yapacağız. Yok bu kabul edilmiyorsa, zaten bizim 9 Ekim'den itibaren kongre sürecimiz ile 18 Mart 2018 tarihli olağan kongremiz yapılacaktır, o çalışmalara başlayacağız. Belki de bu hayırlara vesile olur."

"ALINAN KARARLAR MHP'Yİ YIPRATIYOR"

Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi Emin Pazarcı önemli değerlendirmelerde bulundu

Pazarcı, "Ben hukukçu değilim ve alınan bu kararların tamamını da garip karşılıyorum. Yani iş öyle bir hale geldi ki bir MHP'yi yıpratıyor iki asıl hukuku yıpratıyor. Bir taraf bir karar alıyor, 'benim hakimim var diyor' öbür taraf 'senin hakimin varsa benim de hakimim var' diyor bir takım kararlar alıyor çelişkili kararlar var. Üst kurul delegesidir partilerde kararı verecek olan ama bir türlü üst kurul delegesine gelmiyor. Mahkemelerin aldığı kararlar ile gidiyor…" dedi.

"Alınan kararlar MHP'yi yıpratıyor"

MUHALİFLER ŞİMDİ NE YAPACAK?

Takvim Gazetesi Yazarı Ekrem Kızıltaş önemli değerlendirmelerde bulundu.

"Muhalifler gayretlerini biraz daha sürdüreceklerdir ve aralarındaki aykırıklarda biraz daha ön plana çıkmaya başlayacak. Çünkü 19 Haziran onlar açısından önemliydi. 19 Haziran'da attıkları adımın bir yeterli sayıyı bulup bulmadıkları konusunda hala tereddüt oluşturulması, ikincisi de kendi uzun süre uğraşarak hazırladıkları bir adımı biraz daha aç gözlülükle bir tüzük değişikliği 13 tanesiyle işi ellerine yüzlerine bulaştırdıkları için bundan sonra sanıyorum aynı imkanı bir daha bulabilmek için çok uzun süre uğraşmaları gerekecek" dedi.

Muhalifler şimdi ne yapacak?

AYRINTILAR GELİYOR...

BAHÇELİ: YARGI 10 TEMMUZ'DAKİ KURULTAYI İMKANSIZ KILMAKTADIR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK MHP kararını verdi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN