Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni dönem için karşılıklı imza...

’nin şartlarını kabul eden ’le ilişkilerin normalleşmesine yönelik mutabakat zaptı, dün eş zamanlı olarak imzalandı. Mutabakat zaptını, her iki taraf da kendi dışişleri bakanlıklarında imzaladı

Giriş Tarihi: 29.6.2016
Yeni dönem için karşılıklı imza...
'in ilişkilerin normalleşmesi için 'nin şartlarını kabul etmesi ile başlayan süreçte dün ilk imzalar atıldı. ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik mutabakat zaptı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından bakanlıkta imzalandı. 31 Mayıs 2010'da İsrail'in Mavi Marmara gemisine saldırısı sonrası bozulan ilişkiler için dün iki ülkenin attığı karşılıklı imza ile normalleşme süreci de başladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIKLARINDA İMZA
Mavi Marmara saldırısı sonrası ilişkilerin yeniden başlayabilmesi için Türkiye'nin ortaya koyduğu özür dilenmesi, ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesi ve Gazze ablukasının hafifletilmesi şartlarını kabul eden İsrail ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin yeniden tesis edilebilmesi için imzalar atıldı. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik mutabakat zaptı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu tarafından dün saat 11.00'de bakanlıkta imzalandı. İsrail adına ise Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold, Sinirlioğlu ile eş zamanlı olarak İsrail Dışişleri Bakanlığı'nda mutabakat metnini imzaladı. Sinirlioğlu tarafından imzalanan mutabakat metni bundan sonraki süreçte uluslararası sözleşme olarak Bakanlar Kurulu'nda imzaya açılacak. Tüm bakanlar tasarıyı imzaladıktan sonra tasarı Meclis'e gelerek Dışişleri Komisyonu'nda görüşülecek. Komisyonda kabul edilmesi halinde ise Genel Kurul'da görüşülecek ve milletvekillerinin oylamasına sunulacak. Daha sonra Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın onayı ve Resmi Gazete'de yayımlanması ile de yürürlüğe girecek. Sürecin tamamlanması ile İsrail'le siyasi ilişkilerin yeniden geliştirilebilmesi için karşılıklı olarak büyükelçilikler yeniden faal hale getirilerek büyükelçi atamaları yapılacak.

20 MİLYON DOLAR TAZMİNAT
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mavi Marmara saldırısından 3 yıl sonra o dönem Başbakan olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı arayarak özür dilemişti. Türkiye'nin ilk şartı böylelikle o dönemde yerine getirilirken önceki gün de Roma'da gerçekleşen görüşmelerde ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesi ve Gazze'ye yönelik ablukanın hafifletilmesi şartları kabul edildi. İsrail, anlaşma kapsamında Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenler için 20 milyon dolar tutarında tazminat ödeyecek. Gazze'ye uygulanan ambargo da hafifletilirken, bu amaca yönelik olarak cuma günü Aşdod Limanı'na 10 bin tonu aşkın insani yardım götürülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni dönem için karşılıklı imza...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN