Güvenliği geçemeyince etrafa açtılar

BAŞBAKAN YILDIRIM: Teröristler normal güvenlik sisteminden geçemeyince, geri dönüp valizlerindeki uzun namlulu silahları alarak açarak içeri girmiştir. Havalimanlarında x-ray kontrolü yeterli değil. Özel eğitimli güvenlik elemanı artırılacak

Giriş Tarihi: 30.6.2016
Güvenliği geçemeyince etrafa ateş açtılar
Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı'na saldıran teröristlerin normal güvenlik sisteminden geçemeyince, geri dönüp valizlerindeki uzun namlulu silahları aldıklarını ve açarak içeri girdiklerini söyledi. Yıldırım, havalimanında x-ray kontrolü yapmanın yeterli olmayacağına dikkat çekerek "Özel eğitilmiş güvenlik elemanlarımızı mevcudiyet daha fazla artırılacak" diye konuştu. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile yaptığı baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Yıldırım, şunları söyledi:

TERÖRÜN TEK AMACI VAR ÖLDÜRMEK:
Bir kez daha gördük ki, terörün her türü, DAEŞ, PKK ve diğerleri terörle mücadele konusunda asla ve asla farklı bir tutum izlememenin, ülkelerin geleceği ve güvenliği için hayati öneme sahiptir. İyi terör örgütü, kötü terör örgütü olmaz. Terör örgütlerinin tek amacı var, öldürmek. Onlara verilen emirleri yerine getirmek. Onlar, kendilerini bu iş için tayin eden üst akılların taşeronlarıdır.

1-2 GÜNE KİMLİKLERİ BELLİ OLUR:
(İstanbul'daki saldırı) Bu konuda çalışmalar devam ediyor, tespit zaman alıyor. Terör olayını üstlenenler konusundaki düşüncemiz ağırlık kazanarak devam ediyor, DAEŞ olduğuna işaret ediyor. Herhalde bir, iki gün içerisinde çalışmalar tamamlanır ve canlı bombaların kimliği dahil bütün bilgiler kamuoyuyla paylaşılmış hale gelir.

ATEŞ AÇARAK GİREBİLDİLER:
"Güvenlik zafiyeti var mı, yok mu?" tarzında muhabbetler oluyor, şunu kamuoyunun bilmesinde yarar görüyorum. Teröristler normal güvenlik sisteminden geçemeyince, tarayıcılardan polis kontrolünden, güvenlik kontrolünden geçemeyince geri dönüp valizlerinde bulunan uzun namlulu silahlarla orada güvenlik kontrolü yapan insanlara açmak suretiyle içeriye girebilmişler. Bir tanesi dışarıda patlatmış kendini. Bir tanesi de o patlamadan yararlanarak içeriye girmiş ve içeride patlatmıştır. Bu bakımdan, farklı yorumlara itibar edilmemesini, özellikle vatandaşlarımızdan bekliyorum.

GÜVENLİK ELEMANLARININ SAYISI ARTACAK:
Havaalanında fiziki kontrol, x-ray kontrolü yapmak yetmez. Dışarıdan silahla yapılabilecek herhangi bir müdahaleye karşı da ek tedbirler hazır bulundurmak gerekiyor. Havaalanı girişlerinde özel eğitilmiş güvenlik elemanlarımızın mevcudiyeti daha fazla artırılacak.

RUSYA İLE SÜREÇ BAŞLADI:
Rusya ile arasında ilişkilerin normale dönüştürülmesi süreci bir kaç gün önce karşılıklı her iki liderin mektuplaşmasıyla başladı. Ve bugün de (dün) bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Bu telefon görüşmesi çok verimli ve yapıcı bir görüşmedir. Özellikle Rusya Devlet Başkanı Putin Cumhurbaşkanımızdan İstanbul'da gerçekleşen terör olayı dolayısıyla milletimizin acılarını paylaştığını ve terörün her türlüsünü lanetlediğini açıkça ifade etmiştir. Tabii bir şey daha bizi memnun etmiştir. Kendisi yaşanan bu olayın ilişkilerin normalleşme sürecinin daha da hızlandırılması gerektiğini göstermiştir diye bir irade ortaya koydu. Bu ne demektir, yani artık süreç başladı, zannediyorum bugün yarın, alacakları kararla birlikte tekrar Rusya ve Türkiye kriz öncesindeki günlere süratle dönmüş olacak. Gerek turizm gerek ticaret karşılıklı yatırım, aklınıza gelen bütün alanlarda süratli bir normalleşme dönemi tekrar başlamıştır. Ayrıca terör örgütlerine karşı mücadelenin daha etkin ve birlikte yapılması konusunda da tam bir irade birliği ortaya konmuştur.

'BULGULAR DAEŞ'İ İŞARET EDİYOR'
Öte yandan Vilayetler Evi'ndeki iftar programına katılan İçişleri Bakanı Efkan Ala, hain saldırıya ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Ala, "Bütün bulgular bunun DAEŞ terör örgütü tarafından yapıldığına işaret ediyor. Saldırganlar yabancı uyruklu" dedi.

3'ÜNCÜ TİM ŞÜPHESİ
Türkiye 'de DAEŞ'in canlı bomba saldırılarını organize eden sözde Gaziantep emiri Yunus Durmaz'ın canlı bomba yeleğini patlatarak intihar etmesinin ardından Türkiye'de eylem kapasitesini kaybeden terör örgütü DAEŞ, tim taktiğine yöneldi. Emniyetin operasyonlarıyla birbiriyle bağlantısız hareket eden intihar timlerinin kendi içlerinde, dar kapsamda terör eylemi planlayıp saldırıyı gerçekleştirdiği belirlendi. Güvenlik kaynakları şu ana kadar 2 timi etkisiz hale getirilen DAEŞ'e ait 3'üncü timin yakalanması için geniş çaplı çalışma başlatmıştı. Brüksel Havalimanı'na yapılan saldırının benzeri önceki gün Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Emniyet, önceki günkü canlı bombalı eylemin aranan 3'üncü tim tarafından yapıldığı ihtimali üzerinde duruyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenliği geçemeyince etrafa ateş açtılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN