19 yıldır cezaevinde olan PKK'LI yeniden yargılanacak

Anayasa Mahkemesi, 1997 yılında Batman'da yakalanan ve dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan PKK'lı Laleş Çeliker'in kararına göre yeniden yargılanması kararı verdi. İnfazın durdurulması ve tazminat taleplerini ise reddetti.

Giriş Tarihi: 1.7.2016 17:03
19 yıldır cezaevinde olan PKK'LI yeniden yargılanacak

Batman'da, 1997 yılında PKK'nın eylemlerine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra kapatılan dönemin 2 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan Laleş Çeliker'i, mahkeme 18 Nisan 2000 tarihinde, 'Ülke topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemlerde bulunma suçundan' ömür boyu hapis cezasına mahkum etti. kararı Yargıtay da onadı. Laleş Çeliker'in avukatı mahkumiyet kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı. 'e yapılan başvuruda, DGM heyetinde askeri bir hakimin bulunması nedeniyle bağımsız ve tarafsız bir yargılama yapılmadığı, soruşturmanın ilk aşamasından müdafi tarafından temsil edilmediği ve baskı altında alınan ifadesi dışında mahkumiyeti gerektirecek delil bulunmadığı ileri sürüldü.

AYM, DOKUNULMAZLIK KARARININ GEREKÇESİNİ AÇIKLADI

AYM: MEHMET BARANSU'NUN ÖZGÜRLÜKLERİ İHLAL EDİLMEDİ

AİHM, BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ YARGILAMA HAKKININ İHLAL EDİLDİĞİNE KARAR VERDİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2007 yılında verdiği karar ile Laleş Çeliker'in adil yargılanma hakkı altındaki iddiaları kabul edilebilir buldu ve bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılama hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Çeliker'in avukatları ihlal kararına dayanarak yeniden yargılama için CMK 250' madde ile görevli kapatılan Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme 2013 yılında verdiği karar ile yeniden yargılama talebini reddetti. 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan itirazdan da sonuç alamayan Laleş Çeliker'in avukatları, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Yapılan başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, Laleş Çeliker'in, AİHM kararı doğrultusunda yeniden yargılanması yapılmak üzere kararın kapatılan DGM'nin yerine bakan Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine, infazın durdurulması ve tazminat taleplerinin reddine oy birliği ile karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
19 yıldır cezaevinde olan PKK'LI yeniden yargılanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN