Çember daralıyor

Giriş Tarihi: 2.7.2016
Çember daralıyor

Havalimanı’ndaki hain saldırının ardından DAEŞ’e yönelik operasyonlarda, dün de bazıları Rus pasaportlu 11 kişi gözaltına alındı. Polis her yerde, saldırı emrini veren ‘Tek Kol’ lakaplı terörist Ahmet Çatayev’i arıyor

Atatük Havalimanı'ndaki terör saldırısının ardından polisin DAEŞ'e yönelik operasyonlarında önceki gün gözaltına alınan 13 kişinin ardından dün sabaha karşı da aralarında Rus pasaportu taşıyan yabancıların yer aldığı 11 şüpheli yakalandı. 44 cana mal olan havalimanı saldırısının talimatını, 2012'de DAEŞ'e katılan ve kısa sürede Emirliği'ne kadar yükselen 'Tek Kol' lakaplı Çeçen Ahmet Çatayev verdi. Çatayev'in kirli geçmişinde, Tren Garı, Sultanahmet ve Taksim'deki canlı bomba eylemlerinin olduğu belirtildi. Teröristin geçen yıl yakalanan 2 adamı da, Ankara'daki saldırının talimatının Çatayev'den geldiğini söyledi.

TOPLAM 4 ŞÜPHELİ GÖZALTINDA...
İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube müdürlüklerinin Havalimanı'ndaki katliama yönelik soruşturması sürüyor. DAEŞ'e yönelik terörist avına çıkan polis, dün sabaha karşı Başakşehir'de 5 ayrı adrese girdi. Yakalanan 11 şüphelinin arasında Rus pasaportu taşıyan Çeçenistan, Dağıstan, Özbekistan ve Kırgızistan uyruklu şüphelilerin yer aldığı bilgisi paylaşıldı. Toplam gözaltı sayısı 24'e çıktı.

4 SALDIRININ SORUMLUSU...
Havalimanındaki 3 canlı bombanın kimliğini belirleyen polis, saldırının organizatörü olarak köşe bucak aranan ve örgütün İstanbul sorumlusu olduğu belirlenen teröristin ise Çeçen asıllı Ahmet Çatayev olduğunu ortaya koydu. İstihbarat birimlerinin patlama sırasında İstanbul'da olduğunu değerlendirdiği Çatayev, 2014'te DAEŞ'e katıldı ve kısa süre içinde İstanbul Emirliği'ne kadar yükseltildi. Tek Kol lakaplı eli kanlı terörist, İstanbul'daki ilk saldırı emrini 6 Ocak 2015'te Sultanahmet'teki Turizm Şube Müdürlüğü'ne yönelik verdi.

KENDİ ADAMLARI DA İTİRAF ETTİ...
Diana Ramazova adlı terörist, kimliğini kaybettiği bahanesiyle girdiği emniyet binasında kendini patlattı ve 1 polisi şehit etti. 10 Ekim 2015'te ise Şeyh Abdurrahman Alagöz, Çatayev'den aldığı talimatla Ankara Tren Garı'ndaki Barış Mitingi'nde 109 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Çatayev'in yakalanan adamları Yakup İbrahimov ve Abdullah Abdullayev de, sorgularında Ankara'daki patlamanın emrini Çatayev'in verdiğini söyledi. Çatayev, 19 Mart 2016'da Taksim İstiklal Caddesi'nde İsrailli turist kafilesini hedef alan canlı bombanın emrini verdi. Saldırıda 4 İsrailli, 1 de İranlı öldü.

İSTANBUL EMİRİ...
İstanbul emniyeti tarafından 'Yılanın Başı' diye tanımlanan Çatayev, Kafkasya İslam Emirliği lideri Dokka Umarov'un 2014'te bir çatışmada öldürülmesinden sonra DAEŞ saflarına katıldı. Hayatı boyunca radikal islami örgütlere yakın olan Çatayev, emniyet kaynaklarına göre değişik tarihlerde Türkiye'ye kaçak giriş çıkış yaptı. Çatayev'in Çeçenistan'daki islami topluluklar üzerindeki etkisinden ötürü Kafkas uluslarından birçok gençi DAEŞ saflarına aldığı biliniyor. Ahmet Çatayev'e bağlı bazı Çeçenler'in Türkiye'de faaliyet gösterdiği istihbarat raporlarına yansıdı. Atatürk Havaalanı saldırısını gerçekleştiren üç canlı bombanın da Çatayev'in ekibinden olduğu belirlendi. Çatayev, 12 yıl önce Rusya'da silahlı örgüt üyeliği suçundan mahkûm oldu.

KANGREN OLAN KOLU KESİLDİ...
Cezaevinde kaptığı enfeksiyon nedeniyle kangren olan kolu kesildi ve 'Tek Kol' lakabını aldı. 2003'te cezaevinden kaçarak Avusturya'ya siyasi mülteci olarak gitti. 2011'de Bulgaristan'da tutuklandı ancak 2003'te Avusturya'dan iltica hakkı aldığı için sınırdışı edilemedi. Ardından İsveç, Ukrayna ve Gürcistan'da farklı suçlardan tutuklandı. Çatayev, Gürcistan'da 2011 yılında Lapota Vadisi'nde güvenlik güçleriyle çıkan çatışmada iddiaya göre bir bacağını kaybetti. Ancak bu bilgi henüz doğrulanmış değil.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çember daralıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN