Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Gülen, ’de bağışla siyasi çıkar ağı kurdu’

FETÖ’nün ve Türkiye’deki yasadışı faaliyetlerini soruşturan Amsterdam& Partners hukuk bürosu yetkilisi örgütün usulsüzlüklerini Amerikan yargısına taşırken yaşadıkları zorluğu bu sözlerle anlattı

Giriş Tarihi: 2.7.2016
‘Gülen, ABD’de bağışla siyasi çıkar ağı kurdu’
Paralel Yapı'nın Türkiye ve 'deki yasadışı faaliyetlerini hukuki olarak soruşturan Amsterdam&Partners hukuk firmasının yetkilisi Robert Amsterdam, Pensilvanya Bölge Mahkemesi'nin Tahşiye kumpasıyla ilgili 3 kişi adına açtıkları davada 'yetkisizlik' kararı alınmasını değerlendirdi. Amsterdam, "Gülen'i, Türkiye'deki eylemlerinden dolayı bir Amerikan mahkemesinin önüne getirmeye çalışıyorduk. Bu mahkeme, kendi bölgesindeki yasalara göre ABD'nin bu yargı yetkisine sahip olmadığına hükmetti. Yaptığımız, Gülen'in kurbanları için ABD'de adalet aramaktır. Davaya bakan yargıç sadece usul yönünden değerlendirme yaptı ancak ve davayla ilgili deliller üzerinde hiç durmadı" dedi.

AVUKATLARA YÜKSEK ÜCRET
Gülen'in hakkındaki herhangi bir hukuki adımın önünü kesmek için yüksek ücretler ödenen avukatlarla hareket ettiğini aktaran Amsterdam, "Eğer hakikaten itibarını düşünseydi adalet karşısına çıkıp gerçekleri anlatırdı. Gülen bağışlar yoluyla bu ülkede ciddi bir siyasi çıkar ağı kurdu" değerlendirmesinde bulundu.

'DELİLLERİ SUNDUK'
Paralel Yapı'nın ABD'deki okulları hakkındaki tüm soruşturma süreçlerinin aynı hızla devam ettiğine vurgu yapan Amsterdam, "Gülen hareketinin Teksas, Kaliforniya, Florida ve Ohio gibi eyaletlerdeki okullarına ilişkin tüm soruşturmalar devam ediyor. Paralel Yapı'ya bağlı olarak ABD'de faaliyet gösteren sözleşmeli (charter) okullarda çok sayıda usulsüz işlem yapıldı. Bunlarla ilgili delilleri toplayıp gerekli başvuruları ilgili eyalet kurumlarına yaptık ve bu soruşturmaları yakından takip ediyoruz. ABD sınırları içinde yapılan vize usulsüzlükleri, okul yöneticileri arasındaki ihale usulsüzlükleri ve finansal çarpıklıklar gibi tüm konular mercek altında" diye konuştu.

KİOBEL DAVASINDAN BU YANA...
ABD'de 2013'te görülen ve Nijerya'da çevreci aktivistlerin öldürülmesinde sorumluluğu olduğu gerekçesiyle Shell firmasına açılan Kiobel davasında Yüksek Mahkeme, ABD dışında gerçekleşen haksız eylemler nedeniyle ABD vatandaşı olmayan kişiler arasındaki uyuşmazlıklarda Amerikan mahkemelerinin yetkili olmayacağı yönünde yetkisizlik kararı vermişti. Gülen'le ilgili son davanın kararında 2013'teki emsal karar etkili oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Gülen, ABD’de bağışla siyasi çıkar ağı kurdu’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN