Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel hakim tekzibine Yargıtay’dan yasa tokatı

Giriş Tarihi: 2.7.2016

Yargıtay 19’uncu Ceza Dairesi, Takvim gazetesinin, “İşte Hocanın Montaj Üssü / Montaj Vadisi” başlıklı haberler için Paralel hâkimlerce alınan tekzip kararını kanun yararına bozdu

Yargıtay, FETÖ'nün şantaj yöntemlerini ortaya koyan haberler için gerçek dışıymış algısı yaratmaya çalışan hakimlere ders gibi kararla yanıt verdi. 19'uncu Ceza Dairesi, Takvim gazetesindeki, "İşte Hocanın Montaj Üssü / Montaj Vadisi" başlıklı haberler için Paralel yapının etkisiyle tekzip kararı alan hakimlerin verdiği kararı kanun yararına bozdu. FETÖ'nün şantaj kasetleri için 'de fabrika kurduğu, montajları ise iki yeğeninin yaptığı yönündeki haber 23 Mart 2014 tarihli Takvim gazetesinde "İşte Hocanın Montaj Üssü" başlığıyla yer aldı. Örgütün şantaj sisteminin nasıl çalıştığı, kasetlerin en son Gülen'e nasıl teslim edildiği haberde tüm ayrıntılarıyla aktarıldı. Gülen, avukatları aracılığıyla bu haberin gerçek dışı olduğu algısını yaratmak için tekzip kararı çıkarma yoluna başvurdu. Gülen'in gittiği mahkemelerdeki Paralel hakimler önce tekzip kararı verdi, sonra bu karara itirazı reddetti.

KANUN YARARINA BAŞVURU
Karar kesinleşince devreye Adalet Bakanlığı girdi. Bakanlık Yargıtay Başsavcılığı aracılığıyla Yargıtay 19'uncu Ceza Dairesi'ne başvurarak tekzip kararının "kanun yararına" ortadan kaldırılmasını istedi. Başvuruda basının toplumu bilinçlendirme görevi bulunduğu belirtildi. Başvuruyu inceleyen Yargıtay 19'uncu Ceza Dairesi oybirliğiyle Basın Kanunu'nu gerekçe göstererek tekzip kararlarını kaldırttı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel hakim tekzibine Yargıtay’dan yasa tokatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN