Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözcü AA'ya tazminat ödeyecek

Anadolu Ajansı, FETÖ'cü Sözcü Gazetesi'nin “Anadolu Ajansı'nda DAİŞ Sorusu” başlıklı haberi sonrasında, kişilik haklarının zedelendiği gerekçesiyle açtığı manevi tazminat davasını kazandı. Sözcü AA'ya 10 Bin TL manevi tazminat ödeyecek.

Giriş Tarihi: 2.7.2016 17:39 Güncelleme Tarihi: 2.7.2016 17:45
Sözcü AA'ya tazminat ödeyecek

Sözcü gazetesi 11.09.2015 tarihinde "Anadolu Ajansı'nda DAİŞ sorusu" başlıklı bir haber yayımlamış ve haberde AA'nın kamuoyundaki imajını zedeleme amacı taşıyan kötü niyetli ve kasıtlı çarpıtmalarda bulunmuştu.

Sözcü gazetesinin AA'yı alan asılsız iddialara dayanan ifadelerin bulunduğu, kurumu, çalışanlarını hedef gösteren haberinin ardından AA Bölge Müdürlüğü saldırıya uğramış, AA kameramanı büro çıkışında, bir grup şahsın "DAEŞ'in Ajansı", "Hepinizi tanıyoruz, burayı bombalayacağız" gibi tehdit, hakaret ve ağır küfürlerine maruz kalmıştı. Sözcü bu süreçten önce de müteaddit kez iyi niyetle açıklanamayacak, dürüstlük kuralına aykırı, ciddiyetten uzak, hasmane ve yalan haberlerle Anadolu Ajansı'nı hedef göstermişti.

Anadolu Ajansı, tarafını hedef gösteren açıklamalara kurumsal olarak verdiği cevapta; "AA, nerede olursa olsun, kim tarafından ve hangi saikle yapılırsa yapılsın, istisnasız terörün ve tüm terör örgütlerinin karşısındadır. "Fetullahçı Terör Örgütü" ve "PKK terör örgütü"nün sözcülüğünü üstlenen Sözcü gazetesinin aksine Anadolu Ajansı, köklü tarihinden ve güçlü geleneklerinden edindiği tecrübeyle, tüm terör örgütlerine karşı ilkesel ve dik bir duruş sergilemektedir." şeklinde açıklamada bulunmuş ve hukuki yollara müracaat edeceğini duyurmuştu.

AA, Sözcü gazetesinin yalan ve iftiralarla dolu, kin ve nefret dili içeren bu yayını hakkında kişilik haklarının zedelendiği gerekçesi ile tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde ve duruşmada, AA'nın kişilik haklarına ağır bir saldırı olduğu , terör örgütü ile ilişkilendirilerek toplumun tepkisine maruz bırakıldığı, isimsiz kullanıcılar tarafından yazılan bir kaç sosyal medya paylaşımının olayı gerçeğe uygun hale getirmekten uzak olduğu belirtildi.

Bakırköy 3. Asliye Mahkemesi , 27.06.2016 tarihli duruşmasında Sözcü Gazetesi'ni 10.000 TL manevi tazminat ödemeye mahkum etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözcü AA'ya tazminat ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN