Türkiye'nin en iyi haber sitesi

85 yıl sonra ilk ezan

Giriş Tarihi: 3.7.2016
85 yıl sonra ilk ezan

Ayasofya’da önceki akşam Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in katıldığı Kadir Gecesi programı düzenlendi. Kutsal gecenin sabahında ise müezzin Fatih Koca tarafından ezan okundu

Ayasofya Müzesi'nde Kadir Gecesi'nde düzenlenen programa, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca'nın yanı sıra Uluslararası Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında derece alan hafızlar da katıldı. Program öncesinde dereceye giren hafızlar Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudu. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran tarafından dua edildi. Görmez gecede yaptığı konuşmada "Yüce Rabbimiz milletçe kadrimizi yüceltsin. Alem-i İslam'a en kısa zamanda kadri yüce bir ümmet olmayı nasip etsin. Rabbimiz bizlere Kadir Gecesi'ne Kur'an'da müstakil bir sure tahsis etmiş. O geceyle ilgili söylenebilecek ilk ve son sözü mutlak sözün sahibi yüce Rabbimiz söylemiş. 'Biz o Kur'an'ı Kadir Gecesi'nde indirdik' buyuruyor. Bu ayet bize, Kadir Gecesi'nin faziletini gecenin karanlığında değil, o gecenin bize getirdiği kitapta aramamız gerektiğini ifade ediyor" dedi.

TERÖR İNSANLIĞI KATLEDİYOR
Atatürk Havalimanı'nda yaşanan terör saldırısını İslam dinine açılmış bir savaş olarak nitelendiren Görmez, "Katledilen sadece canlarımız değil, aynı zamanda İslam'ın insanlığa getirdiği yüce değerlerdir. Üç gün önce hepimiz canevimizden vurulduk." diye konuştu.

GÖNÜLLERİ YAPMAK...
Gönülleri yapmanın canları yaşatmaktan geçtiğini aktaran Görmez, "(Gelin canlar yaşatalım) diyecekmişiz meğer. Ölüm makineleri hayata geçiyor. gönülleri yapmaktan geçiyor." diye konuştu. Ayasofya'da düzenlenen Kadir Gecesi programının ardından bir ilk yaşandı. 85 yıl aradan sonra Ayasofya Müzesi'nde İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca tarafından sabah ezanı okundu. Program, Ezan-ı Şerif'in okunmasının ardından sona erdi.

Uluslarası Kur'an-ı Kerim okuma yarışmasında derece alan hafızların ilahiler okuduğu gecenin sonunda Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Müezzin Fatih Koca sabah namazı için Ezan-ı Şerif okudu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
85 yıl sonra ilk ezan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN