Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ile görüşmeye hazırız’

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ilişkilerin düzelmesi konusunda “Görüşmeye ben ve Ekonomi Bakanımız hazır. Önümüzdeki süreçte de bu anlamda bakanlar düzeyinde görüşmeler olabilir” dedi

Giriş Tarihi: 3.7.2016
‘Mısır ile görüşmeye hazırız’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Brüksel temasları sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı:

TEMAS KURULUYOR: Biz güçlü bir istiyoruz. Ancak siyasi motifli kararlar, idam cezaları ve çok sayıda siyasi mahkumun olması Mısır'daki kırılganlığı artırıyor. Kardeş Mısır halkı daha iyisini hakkediyor. Mısır yönetiminin de bu hatalarından dönmesi gerekir. Bazı platformlarda dışişleri bakanı ile ayaküstü de olsa sohbet ediyoruz, görüşlerimizi kendisi ile paylaşıyoruz. Böyle karşılaşmalar olabilir. Görüşmeye ben şahsen hazırım. Ekonomi bakanımız da öyle. Önümüzdeki süreçte de bu anlamda bakanlar düzeyinde görüşmeler olabilir.

HIMARS FÜZELERİ: HIMARS'ların intikalinde teknik bir gecikme oldu. En son ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken geldiğinde kendisiyle görüştük. DAEŞ'le mücadelede çok etkili olacak sistem. İnşallah temmuz ayında konuşlandırılacak.

ABD MUTABAKATA UYDU: (PYD'nin ABD destekli Münbiç operasyonu) Münbiç operasyonunda sayılara baktığımızda çok cüzzi bir PYD-YPG unsuru vardır. Bu operasyon çerçevesinde vardığımız mutabakata Amerika harfiyen uymuştur. Bir tek sosyal medyadan YPG'nin yaptığı kışkırtıcı açıklama hariç. Amerikalar "Gerekli uyarıları yaptık" dedi ama bu çok önemli değil. Biz onlara takılmıyoruz. Operasyon bittikten sonra da YPG unsurlarının tamamı Fırat'ın doğusuna geçecek. Geçmezse ne olur, o zaman biz de kendi tedbirlerimi almasını biliriz.

AB BAKANI ÇELİK'TEN HDP'YE DAEŞ TEPKİSİ
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik Brüksel'de gazetecilere açıklamalarda bulundu. " DAEŞ'e destek verseydi niye bu saldırılar altında kalsın" diye ÇElik "PKK Esad rejimiyle işbirliği yaptığı zamanlarda, işbirliğini örtmek için ' DAEŞ'e destek veriyor' propagandasına sarıldı" dedi. 65 ülkenin koalisyon kurarak mücadele ettiği DAEŞ'le Türkiye'nin çoğu kez sınırda tek başına mücadele ettiğini söyleyen Çelik, "HDP milletvekillerinin aslında DAEŞ konusundaki sözde hassasiyetlerinin PKK'nın terörist vasfını örmekten ibaret olduğunun görülmesi lazım. Doğrudan PKK terör örgütüyle işbirliği olanlar ve bu işbirliğini açık bir şekilde itiraf edenler Türkiye'yi DAEŞ ile işbirliği yapmakla suçluyorlar. Hakikaten travmatik bir durum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Mısır ile görüşmeye hazırız’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN