Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lilere vatandaşlık müjdesi

Giriş Tarihi: 3.7.2016
Suriyelilere vatandaşlık müjdesi

Kilis’te şehit aileleri ve li mülteciler için verilen iftara katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan: li kardeşlerimizin içerisinde Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Her türlü destekle onlara bu imkanı vereceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan dün Kilis 7 Aralık Üniversitesi'nde Türk Kızılayı'nın verdiği iftarda Kilisli vatandaşlar, li sığınmacılar, şehit yakınları ve gazilerle bir araya geldi. Türk vatandaşı olmak isteyen li sığınmacılara bu imkanın verileceğini belirten Erdoğan, Esad'a da ağır sözlerle yüklendi: "PYD'li, YPG'li, DAEŞ'li bir teröristten çok daha ileri bir teröristtir. Ve bunun hesabını, bedelini çok ağır ödeyecek. Ama bu dünyada, ama ebedi alemde." Konuşması Arapçaya da çevrilen Erdoğan özetle şöyle dedi:

KİLİSLİLERE TEŞEKKÜR: Kilisliler Suriye'deki savaştan, zulümden kaçarak kendilerine sığınan kardeşlerine ensar anlayışıyla sahip çıktığı için her türlü takdiri, her türlü teşekkürü hak ediyor. Bugün burada Cumhurbaşkanı olarak milletim ve tüm insanlık adına yaptığı fedakarlık için, gösterdiği özveri için, ensar olmanın hakkını verdikleri için tüm Kilisli kardeşlerimizi özellikle şükranla anıyorum, tebrik ediyorum. Suriyeli misafirlerimize de kendi gönül dünyalarında vatanlarıyla eş tutup bu millete, bu ülkeye, bu şehre sığındıkları için teşekkür ediyorum.

BAZI SOYSUZLAR VAR: Vatansız olmak çok kötü. Fakat kendi vatanında garip durumuna düşmek, vatanından ayrı kalmak çok daha kötü. Tabii bazı soysuzlar var. Onlar için vatan, millet, bayrak, devlet gibi kavramlar hiçbir şey ifade etmez. Sorsanız kendilerine küresel yakıştırmalar yaparlar. Ama bunların tek vasfı köksüz oluşlarıdır.

TÜRKİYE SİZİN DE VATANINIZ: Bizim ülke olarak resmi sınırlarımız başkadır, gönül sınırlarımız başkadır. Gönül sınırlarımızın hududu bizim kardeş olarak gördüğümüz, bizi kardeş olarak gören herkesin yaşadığı yerleri içine alır. Dolayısıyla Suriye'den gelen kardeşlerime diyorum ki, 'Biz sizi kardeşimiz olarak görüyoruz. Siz de bizi kardeşiniz olarak görüyorsanız, vatanınızdan uzak değilsiniz, sadece evinizden, toprağınızdan uzaksınız'. sizin de vatanınızdır. Evinize, yuvanıza kavuşacağınız o günlerin çok uzak olmadığına yürekten inanıyorum.

VATANDAŞLIK İSTEYENLER: Ben bu akşam burada kardeşlerime bir müjde vermek istiyorum. Kardeşlerimizin içerisinde inanıyorum ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak isteyenler var. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığımızın attığı adımlar var. Bakanlığımız oluşturduğu bir ofisle takip etmek suretiyle bu kardeşlerimize bu yardımı yaparak vatandaşlık imkanını vereceğiz.

DAEŞ'LİDEN DAHA İLERİ BİR TERÖRİST: Türkiye olarak biz Suriye konusunda 6 yıl önce neredeysek bugün de aynı yerdeyiz. Suriye'nin başındaki zalimdir işi bu noktaya getiren. 600 bin Suriyeli kardeşimizin ölümüne neden olan bir insan bu ülkede asla bir yönetici olarak değerlendirilemez. PYD'li, YPG'li, DAEŞ'li teröristten çok daha ileri bir teröristtir. Ve bunun hesabını, bedelini çok ağır ödeyecek. Ama bu dünyada, ama ebedi alemde. Çünkü çok mazlumların ahı var üzerinde.

SURİYE KONUSUNDA YENİ DÖNEM: İnşallah önümüzdeki dönem Suriye için makul, mantıklı, uygulanabilir çözümlerin hayata geçirildiği bir dönem olacaktır. Dış politikada son dönemde başlattığımız girişimlerin bir sebebi de Suriye sorununun çözümü konusunda netice almaya yönelik adımlar atılmasını kolaylaştırmaktır. Bu çerçevede daha başka çalışmalarımız, hazırlıklarımız var. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iftar programının ardından şehir merkezine geçerek Cumhurbaşkanlığı otobüsünden vatandaşlara hitap etti, bayramlarını kutladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilere vatandaşlık müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN