Normalleşmeye halk desteği

A&G araştırma şirketi sahibi Adil Gür, haber ve yorum dergisi Kriter’in temmuz sayısına konuştu: Halkın yüzde 63’ü İsrail ile ilişkiyi onaylıyor. Partili cumhurbaşkanına destek ise yüzde 55

Giriş Tarihi: 6.7.2016
Normalleşmeye halk desteği
Kriter dergisinin Temmuz 2016 sayısına konuşan araştırma kuruluşu A&G'nin sahibi Adil Gür, 'de her üç kişiden ikisinin ülke çıkarına olduğu müddetçe İsrail'le ilişkilerin iyileşmesini onayladığını belirtti. Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde, Fahrettin Altun'un genel yayın yönetmenliğinde hazırlanan Kriter dergisinin Temmuz 2016 sayısı bayilerde yerini aldı. 'Dış Politikada Revizyon' başlıklı kapakla yayımlanan dergide, 'nin İsrail ve Rusya ile ilişkilerde başlattığı normalleşme arayışları farklı boyutlarıyla masaya yatırıldı. Araştırma kuruluşu A&G'nin sahibi Adil Gür, 'de iç ve dış siyasetteki gelişmeleri toplumun nasıl yorumladığını Kriter'in temmuz sayısındaki söyleşide değerlendirdi. Haziran sonunda yaptıkları bir araştırmada, Türkiyeİsrail ilişkilerinin halka sorulduğunu belirten Gür, "Türkiye, İsrail ile iyi ilişkiler yürütmeli" ya da "Türkiye'nin menfaatine ise İsrail ile iyi ilişkiler yürütülmeli" diyenlerin toplamının yüzde 63 olduğunu söyledi. Sonuçları değerlendiren Gür, "Yani her üç kişiden ikisi İsrail ile ilişkileri onaylıyor. Bu manada Türkiye'nin yaptığı doğrudur" dedi.

"HALK DEĞİŞİKLİĞİ İSTİYOR"
Halkın yüzde 60'ının Türkiye'de bir sistem değişikliği gerektiğine inandığını belirten Gür "Araştırmaya göre yüzde 59 'Sistem değişikliği bir referandumla önüme gelirse evet derim' diyor. 'Partili cumhurbaşkanına evet derim' diyenlerin oranı yüzde 55 civarında. Dolayısıyla partili cumhurbaşkanlığı modeli halkta hiçbir sıkıntıya neden olmadan referandumla geçecektir. Sistem tıkanıklığı bugün partili cumhurbaşkanlığı modeliyle de aşılabilir. Ama nihai hedef başkanlık sistemi olmalı" dedi. Gür, Türkiye'de devletin terörle mücadelesini destekleyenlerin oranının yüzde 73.5'e yükseldiğini söyledi. Gür, Avrupa Birliği'nin (AB) çifte standartlı tavrı ve Türkiye'deki teröre destek verdiğinin düşünülmesi nedeniyle Türk toplumunda bugün bir referandum yapılsa "AB'ye girelim" diyenlerin oranının yüzde 40'ı geçmeyeceği öngörüsünde bulundu.

KRİTER YİNE DOPDOLU
SETA Vafkı'nın hazırladığı Kriter dergisinin temmuz sayısı yine ilgiyle okunacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Normalleşmeye halk desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN