Türkiye'nin en iyi haber sitesi

olay çıkardı

Giriş Tarihi: 7.7.2016
Avukat olay çıkardı
Hâkimler ile yaşadığı polemikler ve duruşmalarda çıkardığı tartışmalarla bilinen Ömer Kavili'nin Haydar Meriç cinayeti ile ilgili yapılan operasyon sonrası tutuklamaya sevk edilen 15 polisin sorgusuna katılıp kaos çıkardığı ortaya çıktı. Duruşmada hâkim, katip, mübaşir ve terörle mücadele şube polisleri tarafından tutulan tutanağa göre; Kavili duruşma salonunda bağırarak kargaşa çıkardı, salondan atılınca da hâkime hakaret etti, sorgunun tamamlanmasını engellemeye çalıştı. Tutanakta, Kavili'nin sorgu düzenini bozan hareketleri sebebiyle işlemlerin sabaha kadar uzadığı kaydedildi.

HÂKİMDEN SUÇ DUYURUSU
Hâkim Durmuş Karaçalı, Ömer Kavili ve iki avukat arkadaşı hakkında suç duyurusunda bulundu. Karaçalı, avukatların şüpheli ile avukat-müvekkil ilişkisinin çok ötesinde birlikte hareket ettikleri, mahkemenin manevi şahsiyetine hakaret, hâkime yargı görevinden dolayı hakaret ve görevi yaptırmamak üzere direnme ile yargıyı etkilemeye teşebbüs suçlarını işlediklerini belirtti. Duruşmada olay çıkaran Kavili ve iki avukatın örgütsel tavır içerisine girdikleri, FETÖ-PDY ile ilişkilerinin araştırılması, hakaret ve sorgunun engellenmesi eylemleri ile ilgili olarak da işlem yapılması talep edildi. Söz konusu sorgu işlemine ilişkin zabıtlarda, Ömer Kavili'nin sorgu hâkimine ilişkin, "Yediririm bu tutanağı sana" ifadelerini de kullandığı yer almıştı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Şüpheliler hakkında mahkemenin manevi şahsiyetine hakaret, hâkime yargı görevinden dolayı hakaret ve görevi yaptırmamak üzere direnme ile yargıyı etkilemeye teşebbüs suçlarını işledikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı Özel Soruşturma Bürosu yürütecek. Avukat Kavili hakkında benzer olaylar sebebiyle ağır ceza mahkemelerinde çok sayıda dosyası bulunduğu da öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avukat olay çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN